Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆଲିଆ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ସପୋର୍ଟ କଲେ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ଜୀ, କହିଲେ-କନ୍ୟାଦାନ ପ୍ରଥା ଶେଷ ହେବା ଉଚିତ୍

22/09/2021 at 3:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୦୯: ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଆଲିଆ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ କନିଁଆ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ ମାଧ୍ୟମରେ କନ୍ୟାଦାନ ପରମ୍ପରା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଏଥି ସହିତ, ବିଜ୍ଞାପନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ଧାର୍ମିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରଣାୱତ ମଧ୍ୟ ଆଲିଆ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଆର୍ଟ ଅଫ୍ ଲିଭିଙ୍ଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଭାରତୀୟ ଧାର୍ମିକ ନେତା ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ଆଲିଆଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି।

PunjabKesari

ଏହା ସହିତ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, କନ୍ୟାଦାନର ପ୍ରଥାକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ସେ ପାଣିଗ୍ରାହର ପ୍ରାଚୀନ ବୈଦିକ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, ‘ବିଶେଷ କରି ଶ୍ରୁତିମାନଙ୍କରେ କନ୍ୟାଦାନ ଭଳି କିଛି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ। ଏହି ଜିନିଷ ପରେ ସ୍ମୃତିରେ ରଖାଗଲା। ପାଣିଗ୍ରହ ଏକ ବୈଦିକ ସଂସ୍କୃତ ଶବ୍ଦ ଯେଉଁଥିରେ ହାତ ଧରାଯାଏ। ଏଥିରେ ହାତରେ ହାତ ଧରି ରଖିବାକୁ ହୋଇଥାଏ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ସ୍ୱାମୀ ପତ୍ନୀଙ୍କ ହାତ ଧରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପତ୍ନୀ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ହାତ ଧରନ୍ତୁ।  ଆମର ବୈଦିକ ସାଂସ୍କୃତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ବହୁତ ଅଧିକ। ଯୁଗ ଯୁଗରେ ଯାହା ଘଟିଥିଲା ​​ସେଥିରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ତା’ପରେ କନ୍ୟାଦାନ ଏହାର ଏକ ଅଂଶ ହେଲା। କନ୍ୟାଦାନ ଭାବରେ ଦିଆଯିବାକୁ କିଛି ନାହିଁ। ମୁଁ ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ପାଣିଗ୍ରହ ବୋଲି କହିବାକୁ ଚାହେଁ, ଯେଉଁଠାରେ ବାପା କୁହନ୍ତି ମୋଝିଅର ଯତ୍ନ ନିଅ। ଯାହା ଏହାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ କିନ୍ତୁ ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ଏହା ଦାନ ରୂପେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ମୁଁ କହିବି କନ୍ୟାଦାନକୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଏହାକୁ ଅପସାରଣ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆମର ବୈଦିକ ସ୍ଥିତି କିମ୍ବା ତତ୍ତ୍ୱ କିମ୍ବା ଦର୍ଶନକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ନାହିଁ। ‘

   Related Posts