Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜପାକ୍ସେଙ୍କ ଦଳର ବାଜିମାତ୍, ମିଳିଲା ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା

7/08/2020 at 12:23 PM

କଲମ୍ବୋ ୭।୮: ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ନିର୍ବାଚନରେ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି (ଏସଏଲପିପି) ପୁଣି ଥରେ ବାଜିମାତ୍ କରିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ମହିନ୍ଦା ରାଜପାକ୍ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରହିବେ । ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରୁ ସେ ଦେଶର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପାର୍ଟିକୁ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ମିଳିଛି । ୯ ମାସ ପୂର୍ବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମହିନ୍ଦା ରାଜପାକ୍ସେଙ୍କ ଦଳ ଜିତିଥିଲା । ମହିନ୍ଦାଙ୍କ ସାନଭାଇ ଗୋତାବାୟା ରାଜପାକ୍ସେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସତ୍ତ୍ବେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ମହାମାରୀ ହେତୁ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖକୁ ଦୁଇଥର ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିଲା ।

ମହିନ୍ଦା ରାଜପାକ୍ସେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବେ ଆଶା କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛି । ତାହା ମଧ୍ୟ ଘଟିଲା । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ସାନଭାଇଙ୍କୁ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ୬୯ ଲକ୍ଷ ଭୋଟରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଏଥର ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମର୍ଥନ ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗୁରୁବାର ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପାକ୍ସେଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ ନିର୍ବାଚନର ସଫଳତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । କରୋନା ମହାମାରୀ ସତ୍ତ୍ବେ ନିର୍ବାଚନର ସଫଳତାର ସହ ପରିଚାଳନା କରିଥିବାରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଏହି ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୁଇଥର ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ୨୨୫ ଜଣ ସାଂସଦ ସିଟ୍ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ୨୨୫ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯୬ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୧୬ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ପାଇଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ଜିତିଥିବା ଭୋଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜାତୀୟ ତାଲିକାରୁ ଅନ୍ୟ ୨୯ ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ୨୫ ଅପ୍ରେଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାର ତାରିଖ ୨୦ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଏହାକୁ ପୁଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖାଗଲା । ଏହାପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ପାଳନ କରି ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଅଗଷ୍ଟ ୫କୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୨୦ଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏବଂ ୩୪ଟି ସ୍ବାଧୀନ ଗୋଷ୍ଠୀର ୭,୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୨୨ଟି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ମୈଦାନରେ ଥିଲେ ।

   Related Posts