Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଚୀନର ଚାଲ୍ ଏବେ ବୁଝିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା: କହିଲା- ଡ୍ରାଗନ ସହିତ ଡିଲ୍ ଥିଲା ବହୁତ ବଡ ଭୁଲ, ଏବେ ଆମର ‘ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଷ୍ଟ’ ନୀତି

26/08/2020 at 3:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  ୨୬।୦୮:  ଚୀନର ଚାଲରେ ପଡି ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବେ ବୁଝି ପାରିଛି ଯେ ଡ୍ରାଗନ ସହିତ ବନ୍ଦର ବୁଝାମଣା କରିବା ତାର ସବୁଠୁ ବଡ ଭୁଲ ଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଏବେ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ନୀତି ମାର୍ଗରେ ଚାଲିବ ବୋଲି କହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ମାମଲାର ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଆଗାମୀ ସମୟରେ ନେପାଳ, ବାଂଲାଦେଶ ପରି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ପଶ୍ଚାତାପ କରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ଚୀନ ପ୍ରଲୋଭନ ତଥା ଜାଲରେ ପଡିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପଶ୍ଚାତାପ କରିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଜୟାନାଥ କୋଲୋମବାଜେ କହିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସମନ୍ଵୟ ସହିତ ବୈଦେଶିକ ନୀତିରେ ଚାଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ମାତ୍ର ରଣନୈତିକ ଓ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ‘ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଷ୍ଟ’ ନୀତିରେ ଚାଲିବ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ ସହ ଆଲୋଚନା  ବେଳେ କୋଲୋମବାଜେ କହିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟବାୟା ରାଜପକ୍ଷେ ରଣନୈତିକ ସୁରକ୍ଷା ମାମଲାରେ ଆମକୁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ନୀତିରେ ଚାଲିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଆମେ ଭାରତ ପାଇଁ ରଣନୈତିକ ବିପଦ ସାଜି ପାରିବା ନାହିଁ ଏବଂ ଆମକୁ ଏମିତି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଭାରତ ସହ ସୁସଂପର୍କ ହିଁ ଆମ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ  ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟବାୟା କହିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ଵନ୍ଧିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ଆମର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା, ମାତ୍ର ଆର୍ଥିକ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହିତ ମଧ୍ୟ ରାଜିନାମା କରିବାକୁ ପଡିବ।

ବୈଦେଶିକ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ତଟସ୍ଥ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ସହିତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଭାରତର ରଣନୈତିକ ହିତର ରକ୍ଷା କରି ପାରିବ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଵୀକାର କରିଛନ୍ତି ହମ୍ବନଟୋଟା ବନ୍ଦରକୁ ୯୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଚୀନକୁ ଲିଜ୍‌ରେ ଦେବା ବହୁତ ବଡ ଭୁଲ ଥିଲା।

ରାଜପକ୍ଷେ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ପରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ନିକଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁଣାବର୍ଦ୍ଧନେଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଗୃହ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବିବାଦୀୟ ଭାବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଥିବା ୭୦ ବର୍ଷୀୟ ଗୋଟବାୟା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ବିଜୟୀ ହେବା ଭାରତ ପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ମହତ୍ଵ ବହନ କରୁଛି। କାରଣ ଭାରତ ଆଶା କରୁଛି କଲମ୍ବୋର ନୂତନ ପ୍ରଶାସନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ରଣନୈତିକ ହିତ ବିରୋଧରେ ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିକୁ ନିଜ ଦେଶରେ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ। ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବିଶ୍ଵ ଶକ୍ତିଙ୍କ ସହ କୂଟନୈତିକ ସଂପର୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭରସା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଗୋଟବାୟା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେରିକା ହିତ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ନୂତନ ନୀତି ଆପଣେଇବେ ନାହିଁ।

   Related Posts