Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ରହିଥିବା ମଣ୍ଡପମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ ଅନ୍ୟତମ | ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସ ପୁର୍ଣିମା ତିଥିରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କର ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର କୋଣରେ କୁର୍ମ ବେଢା ବାହାର ପଟେ, ଆନନ୍ଦ ବଜାର ଓ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀକୁ ଲାଗିକରି ଏହି ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ ରହିଛି | ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ଅବସରରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ଦାରୁ ବିଗ୍ରହ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଜଳସ୍ନାନ କରିଥାନ୍ତି | ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରେ ଦୈର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରସ୍ଥ ୩୫ ଫୁଟ | ଠାକୁରମାନେ ବସିବା ନିମନ୍ତେ ମଣ୍ଡପ ଉପରେ ସିଂହାସନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ଖୁବ ଉଚ୍ଚ ହୋଇଥିବାରୁ ସିଂହଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରୁ ହେଇ କିମ୍ବା ଶ୍ରୀ ନଅର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତୃତ ବଡଦାଣ୍ଡର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ମଣ୍ଡପଟି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଇଥାଏ | ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ଦିନ ଠାକୁର ମାନଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅବକାଶ, ବେଶ ଧୂପ ପ୍ରଭୃତି ନୀତି ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ମଣ୍ଡପ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଏକ ମଞ୍ଚ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ତାହା ଉପରେ ଠାକୁରମାନଙ୍କୁ ବିଜେ କରାଇ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଥିଲା | ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ ବା ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଗଜାନନ ବା ଗଡବେଦନ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ବେଶକୁ ଅନେକେ ହାତୀବେଶ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି | ଠାକୁରଙ୍କ ଧୂପ ମଣୋହିରେ ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରେ ଦେଖାଯାଏ | ସାରା ବର୍ଷ ଠାକୁରଙ୍କ ଧୂପ ମଣୋହି ପୋଖରିଆ ଅଥବା ଭୋଗ ମଣ୍ଡପରେ ଠାକୁରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ରଖି କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ଦିନ ବିଗ୍ରହଙ୍କର ଚତୁର୍ପାଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥାତ ମଣ୍ଡପର ଚାରିପଟେ ବଢାଯାଇଥାଏ | ନୂଆକରି ସୁଧାର ବଡୁ ଭାବରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଥିବା ସୁଧାର ସେବକମାନେ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପକୁ ପ୍ରଥମ କରି ପାଳିଖଟି ଛେକ ବୋହିଥାନ୍ତି | ମହାରାଜା କପିଳେନ୍ଦ୍ରଦେବଙ୍କ ସମୟରେ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା |

   Related Posts