Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ

23/06/2018 at 7:31 AM

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ରହିଥିବା ମଣ୍ଡପମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ ଅନ୍ୟତମ | ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସ ପୁର୍ଣିମା ତିଥିରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କର ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର କୋଣରେ କୁର୍ମ ବେଢା ବାହାର ପଟେ, ଆନନ୍ଦ ବଜାର ଓ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀକୁ ଲାଗିକରି ଏହି ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ ରହିଛି | ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ଅବସରରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ଦାରୁ ବିଗ୍ରହ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଜଳସ୍ନାନ କରିଥାନ୍ତି | ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରେ ଦୈର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରସ୍ଥ ୩୫ ଫୁଟ | ଠାକୁରମାନେ ବସିବା ନିମନ୍ତେ ମଣ୍ଡପ ଉପରେ ସିଂହାସନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ଖୁବ ଉଚ୍ଚ ହୋଇଥିବାରୁ ସିଂହଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରୁ ହେଇ କିମ୍ବା ଶ୍ରୀ ନଅର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତୃତ ବଡଦାଣ୍ଡର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ମଣ୍ଡପଟି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଇଥାଏ | ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ଦିନ ଠାକୁର ମାନଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅବକାଶ, ବେଶ ଧୂପ ପ୍ରଭୃତି ନୀତି ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ମଣ୍ଡପ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଏକ ମଞ୍ଚ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ତାହା ଉପରେ ଠାକୁରମାନଙ୍କୁ ବିଜେ କରାଇ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଥିଲା | ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପ ବା ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଗଜାନନ ବା ଗଡବେଦନ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ବେଶକୁ ଅନେକେ ହାତୀବେଶ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି | ଠାକୁରଙ୍କ ଧୂପ ମଣୋହିରେ ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରେ ଦେଖାଯାଏ | ସାରା ବର୍ଷ ଠାକୁରଙ୍କ ଧୂପ ମଣୋହି ପୋଖରିଆ ଅଥବା ଭୋଗ ମଣ୍ଡପରେ ଠାକୁରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ରଖି କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସ୍ନାନ ପୁର୍ଣିମା ଦିନ ବିଗ୍ରହଙ୍କର ଚତୁର୍ପାଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥାତ ମଣ୍ଡପର ଚାରିପଟେ ବଢାଯାଇଥାଏ | ନୂଆକରି ସୁଧାର ବଡୁ ଭାବରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଥିବା ସୁଧାର ସେବକମାନେ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପକୁ ପ୍ରଥମ କରି ପାଳିଖଟି ଛେକ ବୋହିଥାନ୍ତି | ମହାରାଜା କପିଳେନ୍ଦ୍ରଦେବଙ୍କ ସମୟରେ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା |

   Related Posts