Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଲେ ସରକାର : ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ ରୁମ୍‌ ଜରିଆରେ ସହାୟତା ଜାରି

29/03/2020 at 7:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୯।୦୩: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଲାଗି ସାରାଦେଶ ଲକଡାଉନ । ଆଉ ଲକଡାଉନରେ ସବୁଠୁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ । କାମଧନ୍ଦା ବନ୍ଦ ଏପଟେ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ଖାଇବାକୁ ପାଉନାନାହାନ୍ତି ଏପଟେ ଘରକୁ ଫେରିବା ରାସ୍ତା ବି ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ସେପଟେ ଏହି ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ରହିବା ସ୍ଥାନରେ ଖାଦ୍ୟ ଔଷଧ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟସରକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ ଖୋଲିଛନ୍ତି ।

ଯିଏ ଯୋଉଠି ଅଛି ସେହିଠି ରୁହ । ଯେଉଁମାନେ ଅମାନିଆ ହୋଇ ଆସୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରେ ରଖ। ଯେଉଁମାନେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି ସରକାର ସେମାନଙ୍କ କଥା ବୁଝନ୍ତୁ। ଏମିତି କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟ । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟବାହାରେ ଫସିଥିବା ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ  ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଲିଛନ୍ତି କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ । ଟୋଲଫ୍ରି ନମ୍ବର ଓ ବିଭିନ୍ନ ମାଧ୍ୟମରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମକୁ  ଆସୁଥିବା ସୂଚନା ଆଧାରରେ ସେଠାକାର ସରକାରଙ୍କ ସହ ଯୋଗା ଯୋଗ କରି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସୁବିଧା ପହଁଚାଇବାକୁ ଚାଲିଛି ସରକାରୀ ତତ୍ପରତା । ଖାସ କରି ଅଧିକ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକ ଥିବା ଗୁଜରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ,ତେଲେଙ୍ଗାନା, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ. ବିହାର, ଦିଲ୍ଲୀର ଏନସିଆର, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଆଦି ୧୦ ରାଜ୍ୟ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୦ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀ ମାନେ ସେହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ସହ ସମନ୍ବୟ ରଖି ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଖରେ ଖାଦ୍ୟ ଓ ସୁବିଧା ପହଁଚାଇବେ । ସରକାରଙ୍କ ଏହି କାଯ୍ୟକୁ ଆହୁରି ତ୍ବରାନ୍ତିତ କରିବା କାମରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ, ବିଧାୟକ ଦେବୀମିଶ୍ର ଓ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ । ଏମାନେ ସେଠାକାର ଓଡିଆ ସମାଜ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁବିଧା କାମରେ ବି ଲାଗିଛନ୍ତି । 

ରାଜ୍ୟକୁ କତେ ଶ୍ରମିକ ଫେରୁଛନ୍ତି ଓ କେତେ ଶ୍ରମିକ ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଓଡିଶାରେ ଅଛନ୍ତି ସେନେଇ ମନିଂଟରିଙ୍ଗ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରଖି ଖାଇବା ପିଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛି । କୌଣସି ଶ୍ରମିକ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ଓଡିଶାକୁ ଫେରିବା କି ଓଡିଶାରେ ଥିବା ଶ୍ରମିକ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ଓ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ  ସୁବିଧା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ଓଡିଶାରେ ଫେରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗାଁ ଲୋକ ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଗାଁକୁ ପସିବାକୁ ଦେଉ ନଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ  ଲାଗି ବି ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ଏନେଇ ମଧ୍ୟ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।   ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଲାଗି ଲୋକ ଯିଏ ଯେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି ସେଇଠି ଥାନ୍ତୁ ବୋଲି ସରକାର ଅପିଲ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଶ୍ରମିକ ମାନେ ରାଜ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟ ବୁଲିବେ ତେବେ ଏହା ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ ବଢାଇବ । ସେଥିଲାଗି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁବିଧା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି ସରକାର ।

   Related Posts