Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବ୍ୟାଟିଂ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ୩୧ ରନରେ ହାରିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସୁନା କିଣି ଠକାମୀର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ – ସୁନା ବଜାରରେ ଚଢ଼ାଉ ପାଇଁ ସଜବାଜ ହେଉଛି ସ୍କ୍ୱାଡ

21/11/2019 at 5:47 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୨୧।୧୧ –  ବିଧାନସଭାରେ କଥା ଉଠିଲା । ମାନିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ । ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି । ଆଉ ଏବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସୁନା ବଜାରରେ ଚଢ଼ାଉ ପାଇଁ ସଜବାଜ ହେଉଛି ସ୍କ୍ବାର୍ଡ଼ । ସେପଟେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସୁନା କିଣୁଥିବା ଗ୍ରାହକ ଠକାମୀରେ ପଡ଼ିଥିବା ଜାଣିବା ପରେ କ’ଣ କରିବେ କ’ର ନକରିବେ ଭାବି ସନ୍ଦିହାନ୍‌ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ସୁନା କିଣି ଠକାମୀର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ । ଯେତିକି ଦାମ୍‌ ଦେଉଛନ୍ତି ସେତିକି ପରିମାଣର ସୁନା ପାଉନାହାନ୍ତି । ଏମିତିରେ ଦୋକାନି ସିନା ଲାଭ କରି ମାଲେମାଲ ହେଉଛନ୍ତି, ହେଲେ କ୍ଷତିରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି ସୁନା କିଣୁଥିବା ଲୋକେ ।

ବଡ଼ ଦୋକାନ, ଗହଣାର ଡିଜାଇନ୍‌ ଦେଖି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସୁନାଗହଣା କିଣିଥାନ୍ତି, ହେଲେ ଏହାର ବିଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ ଉପରେ ସାଧାରଣତଃ କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନଥାନ୍ତି । ସମୟ ଅନୁସାରେ ସୁନାଦର କଷି ନିଅନ୍ତି ଦୋକାନି । ହେଲେ ଏକଥା ଏବେ କାହିଁକି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଲା ? କାହିଁକି ନା’ ବିଧାନସଭାରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ । ଆଉ ସୁନା ଠକାମୀକୁ ମାନିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ । ଆଉ ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି । ଏବେ ଢ଼ୋଲ ପିଟି ଚୋର ଧରିବା ନ୍ୟାୟରେ ସୁନା ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରିବାକୁ ସଜବାଜ ହେଲେଣି ସ୍କ୍ୱାଡ।

ସୁନା ଦୋକାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଠକୁଛନ୍ତି ଏକଥା ଆଗରୁ କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ । ନା’ ବିଧାୟକ ଜାଣିଥିଲେ ନା’ ମନ୍ତ୍ରୀ । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତ ବିଲ୍‌କୁଲ ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନଥିଲା । ଯାହା ହେଉ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଚେତା ପଶିଲା । ହେଲେ ପ୍ରଶାସନର ଚେତା ପଶିଲା ବେଳକୁ ଠକୁଥିବା ବେପାରୀ ବି ସତର୍କ ହୋଇଗଲେଣି । ଏବେ ଯେତେ ଚଢ଼ଉ କରୁଛ କର । ଆଉ ଦୁଇ ନମ୍ବର ମାଲ୍‌ ଅଛି ଯେ, ପାଇବ ? ସବୁ ଦୋକାନୀ ଏବେ କହିଲେଣି ଆମ ମାଲ୍‌ ପୂରା ଶୁଦ୍ଧ ।

ସୁନା କାରୀଗରଙ୍କ କହିବା କଥା କୌଣସି ସୁନାଗହଣା ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଯଦି ୧୦ପ୍ରତିଶତ ଭିତରେ ଖାଦ ବା ଓ୍ବେଷ୍ଟେଜ୍‌ ମିଳିବ ତାହେଲେ ତାହା ଗୁଣବତ୍ତା ଠିକ୍‌ ଅଛି ବୋଲି ଧରିବାକୁ ହେବ । ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେଲେ ଏହାର ଗୁଣବତ୍ତା କମିବ । ହେଲେ ଏସବୁ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଖରେ ନା’ ସୁଯୋଗ ଅଛି ନା’ ସମୟ ଅଛି । ହେଲେ ସମୟ ଦେଖି ବାଜା ବଜାଇ ଏବେ  ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ବାହାରିଛି ପ୍ରଶାସନ ।

   Related Posts