Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୧୦୨୪୨, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ, ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ
  • ||
  • ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ୍ ଦେଖି ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ଯୁବକ, ମିଳିଲା ମୃତଦେହ…
  • ||
  • ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ଚାଲିଗଲା ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନଦୀରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଦୁଃଶାସନ, ପାରୋଲରେ ଆସି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର କେ.କେ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ କରୋନାରେ ଦେହାନ୍ତ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଧୋନୀଙ୍କ ତଲଓ୍ୱାରବାଜୀ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ପରେ କମେଣ୍ଟ କଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୫୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାକସିନ୍ ନେବା ପରେ ଏହି ସବୁ ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଦିଏ ବିପଦର ସଙ୍କେତ, ହୋଇପାରେ ସାଙ୍ଘାତିକ : ସତର୍କ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||

କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌କୁ ନେଇ ଋଷର ଦାବି, କହିଲା- ‘ସ୍ପୁଟନିକ୍‌-V ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ’

11/11/2020 at 7:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୧୧: ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀ କରୋନା ପାଇଁ ଟିକା କେବେ ?  ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ନିଜର କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ନୂଆ ନୂଆ  ସୂଚନା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଋଷ ସ୍ପୁଟନିକ୍‌-ଭିକୁ ନେଇ ଭଲ ଖବର ଦେଇଛି। ସ୍ପୁଟନିକ୍‌-ଭି ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀର​‌ରେ ଭଲ କାମ କରିଥିବା ଋଷ ଦାବି କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଋଷର ଦୁଇଟି କରୋନା ଟିକା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରହିଛି। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଋଷ ତୃତୀୟ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ନହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ପୁଟିନ୍‌ କହିଛନ୍ତି।

ସଙ୍ଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସ୍‌ସିଓ) ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପୁଟିନ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଋଷ ପାଖରେ ଏବେ ଦୁଇଟି ପଞ୍ଜିକୃତ ଟିକା ରହିଛି। ଯାହାକି ବେଶ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିବା ବେଳେ ଟିକାର କୌଣସି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ। ତୃତୀୟ ଟିକା ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୧ରେ କରୋନା ଟିକାକୁ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଭାବେ ଋଷ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଥିଲା। ଏହି ଭ୍ୟକସିନ୍‌ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୨୧ ଜାନୁଆରୀରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଋଷର ଗ୍ୟାମେଲିଆ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସ୍ପୁଟନିକ୍‌-ଭି ପ୍ରଥମେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ପରୀକ୍ଷା ଓ ଟ୍ରାଏଲ୍‌ ଚାଲିଛି। ଦେଶରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଡ୍ରଗ୍ସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡର୍ଡ କଂଟ୍ରୋଲ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍‌ ଓ ଡ. ରେଡ୍ଡି ଲାବୋରେଟୋରିଜ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ ଋଷର ସ୍ପୁଟନିକ୍‌-ଭିର ଟ୍ରାଏଲ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts