Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

ଦୀର୍ଘ ୫ ସପ୍ତାହ ପରେ ଟ୍ରାକରେ ଗଡିଛି ଟ୍ରେନ୍ : ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆଙ୍କୁ ଧରି କେରଳରୁ ଆସୁଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ

1/05/2020 at 5:55 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୧/୦୫ : ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କେରଳରୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ । ଶ୍ରମିକ ଦିବସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାତଳକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପରେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆମାନେ ଫେରୁଛନ୍ତି । ତେବେ କେବଳ ଶ୍ରମିକ ଓ ଫସିରହିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳ କରିଛି । ସେପଟେ କେତେକ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ବସ୍‌ରେ ବି ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ।….

ଦୀର୍ଘ ୫ ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ଦିନ ପରେ ପୁଣି ଟ୍ରାକରେ ଗଡିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଫସି ରହିଥିବା ଶ୍ରମିକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ରେଳମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଗଡିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଜି ସଂଧ୍ୟାରେ କେରଳର ଏର୍ଣ୍ଣାକୁଲମ ଆଲୁଭା ଷ୍ଟେସନରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ ଓଡିଆ ବାହାରିଛି । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଶହ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ରହିଛନ୍ତି । ବାହାରେ ଫସି ରହିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆଙ୍କୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସାରେ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ ଫେରୁଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଅଧିକ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗେ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । କେବଳ ଓଡିଶା ନୁହେଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଫସି ରହିଥିବା ଝାଡଖଣ୍ଡର କିଛି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ବି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ବାହାରିଛି । ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଲିଙ୍ଗମ୍ପାଲୀରୁ ୧ ହଜାରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧରି ଝାଡଖଣ୍ଡ ଫେରୁଛି ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମଜୀବୀଙ୍କୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଅଧିକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ । ତେବେ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କେବଳ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଣିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ବିଭାଗ ଅନୁମତି ଦେଇଛି ।

ଲକ ଡାଉନ ଅବଧି ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଭୁବନେଶ୍ବରେ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆଗକୁ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳ ନେଇ କୌଣସି ଠୋସ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲେ ବି ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନର ପ୍ଲାଟଫୋର୍ମ, ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟରରେ ଯାତ୍ରୀ ଯେଭଳି ସାମାଜିକ ଦୂରତାରେ ଠିଆ ହେବେ ସେଥିପାଇଁ ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ଲାଟଫୋର୍ମରେ ଦୁଇ ମିଟର ଦୁରତା ରଖାଯାଇ ସର୍କଲ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଲକ ଡାଉନ ଉଠିବା ପରେ ପରେ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ସ୍ବଭାବିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଗତକାଲି ୧୮ଟି ବସରେ ସୁରତରୁ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆଙ୍କୁ ଅଣାଯାଇଛି । ଆଜି ସୁରତରୁ ପୁଣି ଓଡ଼ିଶା ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଛି ୬୬ଟି ବସ୍ । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୪ହଜାର ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଶା ଫେରୁଛନ୍ତି । ସୁରତର ବିରଭଞ୍ଜନ ସୋସାଇଟି ଓ ବମ୍ରୋଲିରୁ ୧୨ ଟି ବସ୍ ବାହାରିଥିବା ବେଳେ, କୋଡ଼ଦ୍ରାରୁ ୨ ଟି ବସ୍ ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ବହୁଳ ଡାଇମଣ୍ଡ ନଗରରୁ ୫୦ ଟି ବସ୍ ବାହାରିଛି । ଶ୍ରମିକ ଦିବସରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟସଭାପତି ।

ସେପଟେ କେବଳ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ବିମାନ ସେବା ଜାରି ରହିଛି । ଭୁବନେଶ୍ବର ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ମେଡିକାଲ ଏମରଜେନ୍ସି ଫ୍ଲାଇଟ୍, କରୋନା ସମ୍ପର୍କିତ ଫ୍ଲାଇଟ, କାର୍ଗୋ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରୁଛି । ତେବେ ଲକ ଡାଉନ ପରେ ଏଠାରୁ ଡୋମେଷ୍ଟିକ ଓ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ଲାଇଟ ଚାଳଚଳ କରିବ କି ନାହିଁ, ତାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କର ଅପେକ୍ଷା  ରହିଛି

   Related Posts