Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଦଳା : ଖାକି ଉପରେ ଖାକିର ଜୁଲମ୍, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଏସଆଇଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ୱାର୍ଡର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୪୩୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଗାଜା ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ପୁଣି ରକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣ, ଭାଙ୍ଗିଲା ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ରାଜିନାମା
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରଲରକୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌, ୨ ମୃତ
  • ||

ଖସୁଛି ପାରଦ ବଢୁଛି ଥଣ୍ଡା, ଅଜଗର ଘର ଉପରେ ନଡା ଓ ଭିତରେ ଲାଗିଛି ଲାଇଟ୍, ସିମ୍ପାଞ୍ଜି ଖୁଆଡରେ ଲାଗିଛି ରୁମ ହିଟର, ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା

5/01/2019 at 6:00 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୫|୧: ଖସୁଛି ପାରଦ ବଢୁଛି ଥଣ୍ଡା । ହାଡଭଙ୍ଗା ଜାଡରେ ଥରୁଛି ସାରା ଓଡ଼ିଶା । ଏଥିରୁ ବାଦ୍ ପଡିନି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ଶୀତ । ଅସହ୍ୟ ଥଣ୍ଡାରେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡୁଥିବା ବେଳେ ଜୀବଜଗତ ପାଇଁ ନକହିବା ଭଲ । ଶୀତ ପାଇଁ ନନ୍ଦନକାନନରେ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ କଣ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି, ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା । …

ଅସହ୍ୟ ଥଣ୍ଡାରେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ । ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡିନାହାନ୍ତି ଜୀବଜଗତ । ମଣିଷ ସିନା ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଆପଣଉଛି । ହେଲେ କଣ କରିବେ ପଶୁପକ୍ଷୀ । ସେଥିପାଇଁ ନନ୍ଦନକାନନରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏମାନେ କେମିତି ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବେ ସେଥିପାଇଁ ତ ଏ ସବୁ ଆୟୋଜନ । ଉପରେ ନଡ଼ା ଗଦା, ତଳେ ଲାଗିଛି ବଲ୍ ବ ।ଆଉ ଉଷୁମ ଟାଣୁଛନ୍ତି ଅଜଗର ଓ କିଙ୍ଗ କୋବ୍ରା । ସିମ୍ପାଜୀ ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ଲାଗିଛି ରୁମ ହିଟର । ସେହିଭଳି ନୀଳଗିରି ହନୁଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ଶୀତରୁ କେମିତି ପଶୁପକ୍ଷୀ ରକ୍ଷା ପାଇବେ ସେଥିପାଇଁ ନନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସବୁ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଛନ୍ତି  ।

ସଂଧ୍ୟା ହେଲେ ନନ୍ଦନକାନନର ସବୁ ଏନକ୍ଲୋଜର ଉପରେ ପରଦା ପଡିଯାଉଛି । ପକ୍ଷୀ ବିହାରରେ ତ ତାପମତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଯନ୍ତ୍ର ଲାଗିଛି । ସେପଟେ ବାଘ, ଭାଲୁ ସିଂହ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାତିରେ ଖୁଆଡ ଖୋଲା ରହୁଛି । ସେହିପରି ସରିସୃପମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଭଳି ବାଲି ବିଛାଯାଇଛି । ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଋତୁ ଚାଲିଥିବାରୁ ନନ୍ଦନକାନନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଛି । ଆଉ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ବେଶ ମଜା ଉଠାଉଛନ୍ତି ସମସ୍ତେ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ଶୀତ। ଆଗକୁ ଆହୁରି ୩-୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥଣ୍ଡାର ପ୍ରକୋପ ରହିବ। ନନ୍ଦନକାନନରେ ଜୀବଜଗତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏପରି ପ୍ରୟାସ ନିଶ୍ଚିତ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ। …

   Related Posts