Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନାଲରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ହାତ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ : କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତ, ବିଏସକେଓ୍ୱାଇ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର କରିବେ ଶୁଭାରମ୍ଭ
  • ||
  • ୨୬ ଯାଏଁ ଶୁଖିଲା ପାଗ : ଧିରେଧିରେ କମିବ ରାତି ତାପମାତ୍ରା, ସକାଳେ କୁହୁଡି
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ଭୋର୍‌ରେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||

ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ହେବ ପୁରୀର ନବକଳେବର, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ମଠ ଓ ମନ୍ଦିର ସହ ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଘର ଭାଙ୍ଗିବ

17/08/2019 at 7:24 PM

ପୁରୀ୧୭|୮; ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ପୁରୀକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ଦେବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରୟାସ । ଐତିହ ସହର ସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଓ ଏହାର ଚାରିପାଖକୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁପାର୍ଶ୍ବର ୭୫ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ନିର୍ମାଣ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହାକାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ମଠ ଓ ମନ୍ଦିର ସହ ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଘର ଭାଙ୍ଗିବ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା  ଆଶଙ୍କାରେ ଅଛନ୍ତି । ..

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ୭୫ ମିଟର ପରିଧିରେ ଥିବା କୋଠା, ବାଡି ଦୋକାନ ଭାଙ୍ଗିବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ତତ୍ପର ହୋଇପଡିଛି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ୧୯ରୁ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ସଂଲଗ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଉଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ।

୭୫ ମିଟର ପରିଧି ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଏମାର ମଠ, ଲଂଗୁଳି ମଠ, ବଡ଼ଆଖଡ଼ା ମଠ, ସାନଛତା ମଠ, ରେବେସା ମଠ, ତୋରାଣୀ ଛତ୍ର ମଠ, ଉତ୍ତରପାର୍ଶ୍ବ ମଠ, ଦକ୍ଷିଣପାର୍ଶ୍ବ ମଠ, ରାଘବଦାସ ମଠ, କୌଶଲ୍ୟା ଦାସ ମଠ, ବାସେଳୀ ମନ୍ଦିର,  ଭଳି ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ମଠବାଡି ଓ ମନ୍ଦିର ।

ଏହାସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର, ଜୋତାଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ଦୋଳବେଦୀ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା, ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନା, ପମ୍ପ ହାଉସ ଆଦି ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ନିସ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।  ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ  କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରାଯିବା ସହ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ ।

୨୦୧୫ରେ ମନ୍ଦିର ଚତୁପାର୍ଶ୍ବର ୩୦ ଫୁଟ ଅଂଚଳକୁ ଉଛେଦ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୮ ଟି କୋଠା ଭଙ୍ଗାଯାଇ ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଏବେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ପି ଦାସ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ବୀତିୟ ଅନ୍ତରୀଣ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ୭୫ ମିଟର ଅଞ୍ଚଳ ଉଛେଦ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବାରୁ ହଜାର ହଜାର ପରିବାର କ୍ଷତିଗସ୍ତ ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ପୁରୀକୁ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର କରିବା ସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବାକୁ  ରାଜ୍ୟ ସରାକର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts