Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ବଢିବ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଶକ୍ତି: ସଫଳ ହୋଇଛି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାରଙ୍ଗ ତୋପର ପରୀକ୍ଷଣ

6/09/2020 at 1:40 PM

ଜବଲପୁର ୦୬/୦୯ : ଭାରତ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି ରହିଥିବା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ଏବଂ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଜବଲପୁର ଏଲପିଆର ରେଞ୍ଜରେ ଚାଲିଥିବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ୧୫୫ ଏମଏମ ସାରଙ୍ଗ ଗନ (Sarang Gun) ର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୋଇଛି | ଜବଲପୁରରେ ବହୁ ସମୟ ଧରି ଏହି ତୋପର ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଥିଲା | ତେବେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା, ଜବଲପୁର ଜିସିଏଫ ୟାନେ ଗନ କ୍ୟାରିଜ କାରଖାନା ଓ ବିଏଫଜେ ୟାନେ ହ୍ୱିକଲ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଏହି ତୋପର ଅପଗ୍ରେଡେସନ କାମ ଚାଲିଛି |

ଆଗାମୀ ୩ ବର୍ଷରେ ୩୦୦ ସାରଙ୍ଗ ତୋପ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ | ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭ଟି ସାରଙ୍ଗ ପାଖାପାଖି ସମ୍ପୂର୍ଣ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତୋପର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛନ୍ତି | ଏଲପିଆର ରେଞ୍ଜରେ ଯେତେବେଳେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାନକରୁ ଏହା ସଫଳ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସେନା ସାରଙ୍ଗକୁ ନିଜ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି | ଏହାଦ୍ୱାରା ସେନାର ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଯିବ | ସେନାକୁ ଉନ୍ନତ ସାରଙ୍ଗ ତୋପ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଡ଼ିଜିକ୍ୟୁଏ ଗୁଣମାନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପରୀକ୍ଷଣ ଓ ଫାଇରିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ | ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏହିସବୁ ମାନକ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା | ସାରଙ୍ଗ ତୋପ ନିଜର ନିର୍ଧାରିତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି | ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିର ପିଆରଓ ସଞ୍ଜୟ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସମାରୋହରେ ଜବଲପୁର ଏସକ୍ୟୁଏଲ କର୍ଣ୍ଣଲ ଏକେ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ଜିସିଏଫ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ରାଜେଶ ଚୌଧୁରୀ ବ୍ରିଗେଡିୟର ଏଇ.ଏମ.ସିଂହ ଏବଂ ବ୍ରିଗେଡିୟର ଯେ.କାରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସାରଙ୍ଗ ତୋପର ନିରୀକ୍ଷଣ ନୋଟ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି |  

ପିଆରଓ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିରୀକ୍ଷଣ ନୋଟ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେନାର ସବୁଜ ସଂକେତ ମିଳିବା ପରେ ଏହାକୁ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ | ସାରଙ୍ଗର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଲା, ୧୫୫ ଏମଏମ ୪୫ କ୍ୟାଲିବର ୪୦ କିଲୋମିଟର ମାରକ କ୍ଷମତା ରହିଛି | ଏହା ଅନ୍ଧାରରେ ମଧ୍ୟ ମାରିପାରିବ | ଉଚ୍ଚ ପାହାଡରେ ମଧ୍ୟ ସଠିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିବାରେ ଏହା ସକ୍ଷମ |

   Related Posts