Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କ ଏହି ଉପଦେଶ ଦେଖାଇଥାଏ ସଫଳତାର ମାର୍ଗ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ସେହି ଉପଦେଶ ଯାହା ମନୁଷ୍ୟ ପାଇଁ ଅତି ଆବଶ୍ୟକ…

29/01/2021 at 2:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୯/୦୧ : ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ଗ୍ରନ୍ଥ ରହିଛି , ଯାହାକି ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରିଥାଏ । ସେହିପରି ଗୋସ୍ୱାମୀ ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ରାମଚରିତମାନସ ଏକ ଏପରି ଗ୍ରନ୍ଥ ଯାହା ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢିବାର ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ । କୁହାଯାଏ, ଏହାକୁ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବ । ଜୀବନରେ ଏମିତି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆସିଥାଏ , ଯାହାକୁ ପାର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସେହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଏମିତି କଥା ଯାହାକୁ ଆପଣେଇ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନକୁ ସାକାର କରିପାରିବ ।

କର୍ମ :

ତୁଳସୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଭଗବାନ ଏହି ସଂସାରକୁ କର୍ମ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ମଣିଷ ଯେପରି କର୍ମ କରିଥାଏ, ତାହାର ଫଳ ତାକୁ ସେହି ପରି ମିଳିଥାଏ । ସେଥିଲାଗି ଆମକୁ ନିଜ କର୍ମ ଉପରେ ଭରସା ରଖିବା ଉଚିତ । ଏହା ଆମ ଜୀବନକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶାଇଥାଏ ।

ନମ୍ରତା:

ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଯେପରି ବୃକ୍ଷ ଫଳ ଧରିଲା ପରେ ନଇଁ ଯାଏ, ଠିକ ସେହିପରି ମନୁଷ୍ୟ ପାଖରେ ଧନ ଆସିଗଲେ ତା ମଧ୍ୟରେ ନମ୍ରତାର ବାସ ହେବା ଉଚିତ । ଯେଉଁ ମଣିଷ ମନରେ ଏହି ଭାବନା ଆସିନଥାଏ , ତାହା ପାଖରେ ସଫଳତା ଅଧିକ ସମୟ ରହିନଥାଏ ।

ସୁଖ :

ପ୍ରକୃତ ମଣିଷ ସେହି ହୋଇଥାଏ ଯିଏ ନିଜେ କଷ୍ଟ ସହି ଅନ୍ୟକୁ ସୁଖ ଦେଇଥାଏ । ଯେପରି ବୃକ୍ଷ ନିଜେ ଉତ୍ତାପ ସହି ଅନ୍ୟକୁ ଛାୟା ଦେଇଥାଏ । ଠିକ ସେହିପରି ମଣିଷ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ।

ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା :

 ତୁଳସୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ନିଜର ସ୍ଥିତି ଠାରୁ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । କେବଳ ସେହି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତୁ ଯାହାକୁ ପୁରଣ କରିପାରିବେ ।    

ଧର୍ଯ୍ୟ :

 କୌଣସି ବି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭଗବାନ ରାମ ନିଜର ଧର୍ଯ୍ୟ ହରାଇନଥିଲେ । ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାରେ ଧର୍ଯ୍ୟର ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିଲାଗି ଆମେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାରେ ଧର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ।

   Related Posts