Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଶସ୍ତାରେ ସୁନା କିଣିବାକୁ ମଉକା ଦେଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଆଜି ଶେଷ ଦିନ

7/08/2020 at 4:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୦୮ : ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପଞ୍ଚମ ସିରିଜ ଆଜି ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟ ୭ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେଉଛି | ଅର୍ଥାତ ଏହି ସ୍କିମରେ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଆଜି ଶେଷ ମଉକା | ଆରବିଆଇ ସଭରେନ ସ୍ଵର୍ଣ ବଣ୍ଡର ଇସ୍ୟୁ ପ୍ରାଇସ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମକୁ ୫ ହଜାର ୩୩୪ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି | ଆପଣ ଏହି ମୂଲ୍ୟରେ ସୁନା କିଣିପାରିବେ | ଏହି ବଣ୍ଡ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଓ ପେମେଣ୍ଟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୦ ଟଙ୍କା ରିହାତି ମିଳିବ | ଏହିଭଳି ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଇସ୍ୟୁ ପ୍ରାଇସ ୫ ହଜାର ୨୮୪ ଟଙ୍କା ରହିବ | ଏହି ସ୍କିମର ପଞ୍ଚମ ସିରିଜ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |  

ବଣ୍ଡର ପଞ୍ଚମ କିସ୍ତି ଏମିତି ସମୟରେ ସବସ୍କ୍ରିପସନ ପାଇଁ ଖୋଳାଯାଉଛି ଯେତେବେଳେ ସୁନା ଦାମ ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ପାଖାପାଖି ୫୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି | ଆରବିଆଇ ଏହି ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି କରୁଛି | ଆରବିଆଇ ଅନୁସାରେ ବଣ୍ଡ ମୂଲ୍ୟ ୯୯.୯ ଶୁଦ୍ଧତା ବିଶିଷ୍ଟ ସୁନା ଗତ ୩ଟି ବ୍ୟବସାୟ ଦିନରେ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁଲିଅନ୍ ଏବଂ ଜୁଏଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ |

ସଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ସୁନା କିଣିବା ପାଇଁ କିଛି ନିୟମ ଅଛି | ଏହି ଯୋଜନାରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟବସାୟ ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ୫୦୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ବଣ୍ଡ କିଣି ପାରିବେ | ଏହି ବଣ୍ଡରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିନିଯୋଗ ହେଉଛି ଏକ ଗ୍ରାମ | ଏହାର ନିବେଶକମାନେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିହାତି ପାଇଥାନ୍ତି | ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ନିବେଶକମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ।

ସୁନା ବଣ୍ଡରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ  | ଏଥିରେ ବାର୍ଷିକ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | ପ୍ରତି ୬ ମାସରେ ନିବେଶକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସୁଧ ଜମା ହୋଇଥାଏ | ଅନ୍ତିମ ସୁଧ ମୂଲଧନ ସହିତ ମେଚୟୋରିଟି ସହିତ ମିଳିଥାଏ |    ମେଚୟୋରିଟି ଅବଧି ୮ ବର୍ଷ କିନ୍ତୁ ୫ ବର୍ଷ, ୬ ବର୍ଷ ଏବଂ ୭ ବର୍ଷର ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଯଦି ସୁନାର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଏ ତେବେ ପୁଞ୍ଜି ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଛି |

ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡର ଏହି ସିରିଜ୍ ଇସ୍ୟୁ କରିବାର ତାରିଖ ଅଗଷ୍ଟ ୧୧ ତାରିଖ | ସୁନା ବଣ୍ଡର ଅବଧି ୮ ବର୍ଷ | ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଏକଜିଟ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିଛି | ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡର ବିକ୍ରି ବ୍ୟାଙ୍କ, ନିର୍ଧାରିତ ଡାକଘର, ଷ୍ଟକ୍ ହୋଲଡିଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସୀମିତ ଏବଂ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମାଧ୍ୟମରେ ସିଧାସଳଖ କିମ୍ବା ଏଜେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥାଏ | ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକ ଗ୍ରାମ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ କିଣି ପାରିବେ |

   Related Posts