Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ କରୋନା ନିୟମର ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ଉଲଙ୍ଘନ, ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ୍ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବୁ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଏକ ତରଫା ପ୍ରେମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତକାଣ୍ଡ, ବାହା ହେବାକୁ ରାଜି ନହେବାରୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଦେଲା ଭାଇ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରା ବନ୍ଦ, ଆଜିଠୁ ଜୁନ୍ ୧୫ ଯାଏଁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ୨ କୋଟି ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍ ଆଦାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌କୁ ଗଲା ୫ ଜିଲ୍ଲା, ପୂର୍ବରୁ ୨ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି ରେଡ୍ ଜୋନ୍‌ରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : କୋଇଲା ଖଣି ମ୍ୟାନେଜର ଅଫିସରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରୁ ଛତିଶଗଡକୁ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ସିଲ୍, ଅପ୍ରେଲ ୩୦ଯାଏଁ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଠପ୍
  • ||
  • CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ସ୍ଥିର କରିବ ବୋର୍ଡ
  • ||

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏହି ୩ଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରି କରୋନାକୁ ହରାଇଲା, ଏବେ ଆମେରିକା ଲୋଡିଲାଣି ସହାୟତା

26/03/2020 at 11:42 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୩: ଆଜିର ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କୁ ମାତ୍ ଦେବା ନିହାତି ପ୍ରଶଂସାର ବିଷୟ | ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ମାତ୍ର ୩ଟି କାମ କରି ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କୁ ମାତ୍ ଦେଇଛି । ଏହି ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ପାଲଟିଛି । ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କୋରିଆ ସରକାର ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକୁ ପୁଣି ଥରେ ଖୋଲିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଆମେରିକା ନିଜେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ନିକଟରୁ ସହାୟତା ଲୋଡିଛି।

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ୩ଟି ଫର୍ମୁଲା :

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କେବଳ ୩ଟି ଫର୍ମୁଲା ଉପରେ କାମ କରିଥିଲା ।

ପ୍ରଥମେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଲ୍ୟାବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୨୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦ୍ବିତୀୟରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଫୋନରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନିକଟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଅଗବତ କରାଯାଇଥିଲେ । ଯାହାଦ୍ବାରା ଲୋକମାନେ ନିଜେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବେନାହିଁ |

ତୃତୀୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନ ଆସିବା ପାଇଁ ପାଦ୍ରିମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ୩ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଏତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁନ୍ ଜେଇନଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରି ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । କାରଣ ଆମେରିକାରେ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରାୟ ୪.୧୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲେଣି । ଏହି ମହାମାରୀ ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୮୫୮୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୧୩୭ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୨୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

   Related Posts