Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଖେଲା ହୋବେ ଥିମରେ ଝଲସିବ ପେଣ୍ଡାଲ୍, ବଙ୍ଗରେ କମ୍ପିବ ଦୂର୍ଗାପୂଜା

10/10/2021 at 3:04 PM

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ୧୦/୧୦: ସର୍ବଦା କୌଣସି କାରଣରୁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାଏ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ । ସେ ରାଜନୀତି ହେଉ ଅବା ଅନ୍ୟ କାରଣ ପାଇ । ତେବେ ଏଠାକାର ଦୂର୍ଗାପୂଜା ସବୁଠାରୁ ନିଆରା ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୁଏ । ଖାସ କରି ଏଠାକାରି ମୂର୍ତ୍ତି ସୁଉଚ୍ଚ ତୋରମ ଦେଖିଲେ ଆଖି ଲାଖିଯାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ କିଛି ନା କିଛି ନୂଆ ଥିମ ରହିଥାଏ ପୂଜାରେ । ଏଥିର ମଧ୍ୟ ପେଣ୍ଡାଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନିଆରା କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ।

ଖାସ୍ କରି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା ଖେଲା ହୋବେ ଥିମରେ ଏଥର କମ୍ପିବ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ୍ । କାରଣ ଏହି ନାରା ଦେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପୁଣିଥରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ସହିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନରେ ବସିଥିଲେ । ସେ ସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ‘ଖେଲୋ ହୋବେ’ର ଝଲକ ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଚଳିତ ବର୍ଷ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଭିତରେ ସାରା ଦେଶରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ଦୁର୍ଗାପୂଜା । ଆଉ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ବିଭିନ୍ନ ଥିମ୍ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ । ବୁର୍ଜ ଖଲିଫା ହେଉ ଅବା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ, ବିଭିନ୍ନ ଥିମ ଉପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି । ହେଲେ ଦକ୍ଷିଣ କୋଲକାତାର ଏକ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଏଥର ‘ଖେଲା ହୋବେ’ ଥିମକୁ ନେଇ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ମାଙ୍କ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ।

ଯାହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଖେଲା ହୋବେର ଡିଜାଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା କଳାକାର ସୌମେନ୍ ଘୋଷଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି, ଖେଲୋ ହୋବେ ନାରା ପୂରା ଭାରତରେ ଏବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇସାରିଛି । ତେଣୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଏବେ ଛୁଆଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୁବକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସେ ଏହି ଥିମ ଉପରେ ଡିଜାଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts