Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଆଫଗାନରେ ତାଲିବାନର ନୂଆ ନିୟମ : ଏକୁଟିଆ ଘରୁ ବାହାରିବେନି ମହିଳା, ଲମ୍ୱା ଦାଢି ରଖିବେ ପୁରୁଷ

5/07/2021 at 12:12 PM

କାବୁଲ ୫/୭ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସହ ତାଲିବାନ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ନିୟମାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି । ମହିଳାଙ୍କୁ ଘରୁ ଏକୁଟିଆ ନ ଯିବାକୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଦାଢି ନ କାଟିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୪୧୯ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୧୪୦ରୁ ଅଧିକ ଦଖଲ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛି ।

ତାଲିବାନ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ତାଖର ସମେତ ନିଜ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଆରିନା ନ୍ୟୁଜ୍ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ମେରାଜୁଦ୍ଦିନ ସରିଫଙ୍କ ଉଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ମେରାଜୁଦ୍ଦିନ ସରିଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ଦେବା ଉପରେ ନୂଆ ନିୟମ କରିଛି । ତାଲିବାନ ବିନା ପ୍ରମାଣରେ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟ, କ୍ଲିନିକ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଦୈନନ୍ଦିନ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ୫୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନାଗରିକ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟିନ୍ୟବାହିନୀକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅନୁବାଦକଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି । ଆମେରିକା ଏଥିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ।

ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ତିନୋଟି ଦେଶ – କାଜାକସ୍ତାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ସହିତ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ବିଦେଶୀ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉଛି । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ପ୍ରାୟ ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ବାଗ୍ରାମ ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ଛାଡିଛନ୍ତି । ଥରେ ତାଲିବାନକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ୯/୧୧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିବା ଅଲ-କାଏଦା ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚାଲିଥିଲା ।

   Related Posts