Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

‘ୱୁହାନ୍’ ପରେ ଦୁନିଆକୁ ଭୟଭୀତ କଲାଣି ନୂଆ ହଟସ୍ପଟ, ଯେଉଁଠାରେ ୯୦% କରୋନା ରୋଗୀ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ​

29/11/2021 at 2:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୧୧: ସାରା ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୋନାର ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଓମ୍ରିକନ । ପ୍ରଥମେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ଏହି ସହର ହଟସ୍ପଟ ପାଲଟିଯିବାକୁ ବସିଲାଣି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କ୍ୱାନେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏହାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏଠାରେ ଅନେକ ଛାତ୍ର ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗର ଗୌତେଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶରେ ୯୦% ସଂକ୍ରମିତ । ଯାହା ଓମିକ୍ରନ୍ ର ନୂତନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ୧୮ ରୁ ୩୪ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବକ କରୋନା ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି । ଟିକା ନେଇଥିବା ଛାତ୍ର ମଙ୍କୁବା ଜୀଥା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅନେକ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ସେ ଟିକା ନେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ।

ଜିଥା କହିଛନ୍ତି- ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଯେ ଯଦି କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ହୁଏ, ତେବେ ଟିକା ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆମେ ଟିଭିରେ ଦେଖୁଛୁ ଯେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ମରୁଛନ୍ତି । ଆମକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ । ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଲଗାତାର କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବା ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ କରୋନାର ଏକ ନୂଆ ଭାରିଏଣ୍ଟର ସମ୍ମୁଖୀନ କରୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଓମ୍ରିକନ ଜଣାପଡିବା ପରେ ଅନେକ ଦେଶ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

WHO ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରସାରଣଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି । ତଥାପି, ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ବିପଦ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଭାରିଆଣ୍ଟ ଶିକାର ହେବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ଅଟେ । ତଥାପି, କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପାଇଁ କିଛି ପରିମାଣରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ।

   Related Posts