Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ଆତ୍ମାର ଓଜନ ମାତ୍ର ୨୧ ଗ୍ରାମ : ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ହୋଇଥିଲା ପରୀକ୍ଷା

19/05/2019 at 1:07 PM

୧୯୦୭ ମସିହାରେ ଆମେରିକାର ଜଣେ ସମ୍ମାନିତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଙ୍କନ ମ୍ୟାକଡାଗଲ୍ ଏକ ଅଜବ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଆତ୍ମାର ଓଜନ କେତେ ଥାଏ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଡଙ୍କନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ୪ଜଣ ସାଥୀ ଏମିତି ୬ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଖୋଜିଥିଲେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଅଳ୍ପ ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାକୁ ଥିଲା । ଏ ସମସ୍ତ ରୋଗୀ ଅଲଗା ଅଲଗା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ ।

ଡଙ୍କନ ସବୁ ରୋଗୀଙ୍କ ବେଡକୁ ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ଓଜନ ମାପିବା ମେସିନ୍ ଉପରେ ରଖିଲେ । ଓଜନ ମାପିବା ଏହି ମେସିନ୍ ଏତେ ସଠିକ ଥିଲେ ଯେ ତାହା ଛୋଟରୁ ଛୋଟ ଓଜନ ଅନ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ସାଙ୍ଗେସାଙ୍ଗ ମାପି ପାରୁଥିଲା । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଓଜନ ମରିବା ପୁର୍ବରୁ ତଥା ମରିବା ପରେ ମପା ଯାଉଥିଲା ।

ଜଣେ ରୋଗୀ ମରିବା କ୍ଷଣି ତାଙ୍କ ଓଜନ ମପା ଯାଇଥିଲା । ମୃତକଙ୍କ ଓଜନ ୨୮ ଗ୍ରାମ କମିଯାଇଥିଲା । ଆଉ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ମପା ଯାଇଥିଲା । ମରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଓଜନ ୨୮ ଗ୍ରାମରୁ ଆଉ ଟିକେ କମ୍ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତୃତୀୟ ମୃତକଙ୍କ ଓଜନ ମପା ଯାଇଥିଲା ଡଙ୍କନ ଭାବିଲେ ତାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଅସଫଳ ହୋଇଛି । କାରଣ ତାଙ୍କ ଓଜନ କମିନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମରିବାର ୧ ମିନିଟ ପରେ ତାଙ୍କ ଓଜନ ୨୭ ଗ୍ରାମ୍ କମିଯାଇଥିଲା ।

ଡଙ୍କନ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ଆତ୍ମାକୁ ଶରୀରରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ୪ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।  

ସମସ୍ତ ଦାକ୍ତରଙ୍କ ଗଣନା ଆଧାରରେ ଡଙ୍କନ ମ୍ୟାକଡାଗଲ୍ ଶେଷ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯେ, ମଣିଷର ଆତ୍ମାର ଓଜନ ୨୧ ଗ୍ରାମ ହୋଇଥାଏ । ମ୍ୟାକଡାଗଲଙ୍କ ଏହି ପରିକ୍ଷଣକୁ ଲୋକେ ୨୧ ଗ୍ରାମ ଥିଓରି ବୋଲି କୁହନ୍ତି । ଏହି ପରିକ୍ଷଣ ଉପରେ ହଲିଉଡ୍ ଫିଲ୍ମ ୨୧ ଗ୍ରାମ ନାମକ ଫିଲ୍ମ ତିଆରି ହୋଇଛି ।

   Related Posts