Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ ୨୨୨ ରନର ବିଶାଳ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍‌ : କେ.ଏଲ. ରାହୁଲ, ଦୀପକ ହୁଡାଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ
  • ||
  • ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୋନିଆଙ୍କ ପତ୍ର: ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉ
  • ||
  • ବାଗ୍‌ଚି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ସୁବ୍ରତୋ-ସୁସ୍ମିତା ଦେବେ ୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||

ବଦଳିଛି ବୁଣାକାରଙ୍କ ସ୍ଥିତି : ଓରମାସ ତରଫରୁ ବୁଣାକାରଙ୍କୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ

8/09/2018 at 4:23 PM

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ୮/୯ : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବାନ୍ଧକଳାରେ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ବେଶ ନାଁ କରିଛି । ଏଠିକାର ବୁଣାକାରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ଓ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ସରକାରୀ ସହାୟତାକୁ ସଠିକ ଭାବରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଜିଲ୍ଲାର ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିକିରାପଡା ଗାଁରେ ଥିବା ନ୍ୟୁ ଲାଇଫ ପ୍ରଡୁସର ଗ୍ରୁପ ସାରା ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛି । ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କୌଶଳରେ ଶାଢୀ ବୁଣି ବେଶ୍ ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରି ଆର୍ଥୀକ ସ୍ଥିତିକୁ ସଦୃଢ କରିପାରିଛନ୍ତି ।
ଏହେଉଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକର ଟିକିରାପଡା ଗାଁ । ଜିଲ୍ଲାର ବୁଣାକାର ଗାଁ ଭାବରେ ଏହି ଗାଁ ଟି ବେଶ ପରିଚିତ । ଏହି ଗାଁର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପରିବାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପକୁ ନେଇ ଜିବିକା ନିର୍ବ।ହ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ହାତରେ ତନ୍ତ ବୁଣି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶାଢି ତିଆରି କରିବାରେ ବେଶ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ । ପୁରୁଣା ଢାଂଚାରେ ମାସକୁ ଦୁଇରୁ ୩ ଖଣ୍ଡ ଶାଢି ବୁଣି ବହୁକଷ୍ଟରେ ଜିବିକା ନିର୍ବ।ହ କରୁଥିଲେ । ପରେ ପରେ ଗଁ।ରେ ନ୍ୟୁ ଲାଇଫ ପ୍ରଡୁସର ଗ୍ରୁପ ଗଠନ କରି ରାଜ୍ୟ ସରାକରଙ୍କ ସହାୟତା ତଥା ଜିଲ୍ଲା ଓରମାସ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ତନ୍ତ ଜାକାର୍ଟ (ବୁଣାଉପକରଣ) ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା । ଏହି ସବୁ ସହାୟତା ରାଶି ଓ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ସଠିକ ଉପଯୋଗ ଓ ବିନିଯୋଗ କରି ଏବେ ସେମାନେ କମ୍ ସମୟରେ ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୭ ରୁ ୮ ଖଣ୍ଡ ଶାଢି ବୁଣି ବେଶ୍ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ।
ସରକାରୀ ସହାୟତା ଓ ତାର ସଠିକ ବିନିଯୋଗ କରି ରାଜ୍ୟରେ ନିଜ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ନ୍ୟୁ ଲାଇଫ ପ୍ରଡକସନ ଗ୍ରୁପ ଜିଲ୍ଲାର ଅବହେଳିତ ବୁଣାକାରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅନନ୍ୟ ଉଦାହରଣ ।

   Related Posts