Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ସୋନାଲି ବାନାର୍ଜୀ, ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷରେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରିଣୀ

12/03/2020 at 5:07 PM

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨|୦୩: ଆଜିକାଲି ମହିଳାମାନେ କୌଣସି ଗୁଣରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରୁ କମ ନୁହଁନ୍ତି।  ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁଅଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ କ୍ୟାରିଅରରେ ଯୋଗଦେଉଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ମେରାଇନ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବା କଥା ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରୁନଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସୋନାଲି ବାନାର୍ଜୀ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହୋଇଛନ୍ତି।

ସୋନାଲି ନିଜ ମାମୁଙ୍କଠାରୁ ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଥିଲେ। କାରଣ ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ନୌସେନାରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ପିଲାଦିନେ ମାମୁଁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ସମୁଦ୍ର କଥା ଶୁଣି ସୋନାଲି ଜାହାଜରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିଲେ। ବଡ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ବାସ୍ତବତାର ରୂପ ନେଇଥିଲା। ସେ ମେରାଇନରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ କରିବା ପରେ ସୋନାଲି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପଢିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । କୋଲକାତାରେ ଥିବା ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଟରେ ଆଡମିସନ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ଛାତ୍ରୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ କଲେଜ କତୃର୍ପକ୍ଷ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ଆଲୋଚନା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଅଫିସର୍ସ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ରଖାଗଲା। ୧୯୯୯ରେ ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାସ କରି ୧୫୦୦ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହୋଇପାରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଏକ ସିପିଂ କମ୍ପାନୀରେ ୬ ମାସର ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ଏଥିରେ ସେ ଜାହାଜରେ ସିଙ୍ଗାପୁର, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଦି ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ମାସମାସ ଧରି ସେ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ରହୁଥିଲେ। କାହା ସହ ସମ୍ପର୍କ କରିବା ପାଇଁ ସେତେଟା ସୁଯୋଗ ନଥିଲା। ସାଟେଲାଇଟ ଫୋନ ମଧ୍ୟ ସେ କମ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଅଗଷ୍ଟ ୨୬, ୨୦୦୧ରେ ୬ ମାସର ଟ୍ରେନିଂ ଶେଷ କରିବା ପରେ ସେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଜାହାଜର ମେସିନ୍ ରୁମରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକାର ମିଳିସାରିଥିଲା। ସେ ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷରେ ଏହି କୋର୍ସକୁ ପୂରଣ କରିଥିଲେ।

   Related Posts