Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ସୋନାଲି ବାନାର୍ଜୀ, ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷରେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରିଣୀ

12/03/2020 at 5:07 PM

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨|୦୩: ଆଜିକାଲି ମହିଳାମାନେ କୌଣସି ଗୁଣରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରୁ କମ ନୁହଁନ୍ତି।  ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁଅଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ କ୍ୟାରିଅରରେ ଯୋଗଦେଉଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ମେରାଇନ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବା କଥା ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରୁନଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସୋନାଲି ବାନାର୍ଜୀ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହୋଇଛନ୍ତି।

ସୋନାଲି ନିଜ ମାମୁଙ୍କଠାରୁ ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଥିଲେ। କାରଣ ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ନୌସେନାରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ପିଲାଦିନେ ମାମୁଁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ସମୁଦ୍ର କଥା ଶୁଣି ସୋନାଲି ଜାହାଜରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିଲେ। ବଡ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ବାସ୍ତବତାର ରୂପ ନେଇଥିଲା। ସେ ମେରାଇନରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ କରିବା ପରେ ସୋନାଲି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପଢିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । କୋଲକାତାରେ ଥିବା ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଟରେ ଆଡମିସନ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ଛାତ୍ରୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ କଲେଜ କତୃର୍ପକ୍ଷ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ଆଲୋଚନା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଅଫିସର୍ସ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ରଖାଗଲା। ୧୯୯୯ରେ ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାସ କରି ୧୫୦୦ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମେରାଇନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହୋଇପାରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଏକ ସିପିଂ କମ୍ପାନୀରେ ୬ ମାସର ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ଏଥିରେ ସେ ଜାହାଜରେ ସିଙ୍ଗାପୁର, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଦି ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ମାସମାସ ଧରି ସେ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ରହୁଥିଲେ। କାହା ସହ ସମ୍ପର୍କ କରିବା ପାଇଁ ସେତେଟା ସୁଯୋଗ ନଥିଲା। ସାଟେଲାଇଟ ଫୋନ ମଧ୍ୟ ସେ କମ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଅଗଷ୍ଟ ୨୬, ୨୦୦୧ରେ ୬ ମାସର ଟ୍ରେନିଂ ଶେଷ କରିବା ପରେ ସେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଜାହାଜର ମେସିନ୍ ରୁମରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକାର ମିଳିସାରିଥିଲା। ସେ ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷରେ ଏହି କୋର୍ସକୁ ପୂରଣ କରିଥିଲେ।

   Related Posts