Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୨୨ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୫୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍, ୫ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଘରର ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅର ଦୁଇଟିଯାକ କିଡ୍ନୀ ଖରାପ, ମା ଗୋଟିଏ କିଡନୀ ଦେଲାପରେ ମଧ୍ୟ ହେଲେନି ଭଲ, ଜୀବନ ପାଲଟିଛି ଖାଲି ଯନ୍ତ୍ରଣା

8/07/2019 at 7:31 PM

ବୌଦ୍ଧ୮|୭; ଗରିବ ଅସହାୟଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ କାହିଁ କେତେ ଯୋଜନା।ପେଟକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ମୁଣ୍ଡଗୁଞ୍ଜିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ସରକାର । କିନ୍ତୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଅଭାବରୁ ଖଟିଖିଆ ମୂଲିଆଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା କାହିଁ କେତେ ଯୋଜନ ଦୂରରେ ଯେମିତି…

ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମକରୁଛି ଘରର ଏକ ମାତ୍ର ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ପୁଅ ।୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଜୀବନ ପାଲଟିଛି ଦୁର୍ବିସହ । ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଯୁବରାଜପୁର ଗାଁର ଏହି ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଘରକୁ ଦେଖନ୍ତୁ। ଖଟିଆରେ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ଭୀମସେନ ରଣା । କିଡିନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଦୁଇଟିଯାକ କିଡ଼ନୀ ହରାଇଛନ୍ତି ଭୀମସେନ ।ଗୋଟିଏ ପଟେ ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅ ଅନ୍ୟ ପଟେ ତାର ସଂସାର । କେମିତି ବା ସହିଥାନ୍ତା ମାଆର ହୃଦୟ । ପୁଅର ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଗୋଟିଏ କିଡନୀ ଦେଇଥିଲେ ମାଆ ରେଖା । ଭାବିଥିଲେ ପୁଅ ସୁସ୍ଥ ହେବ ପୁଣି ଥରେ ମୂଲ ମଜୁରୀ କରି ଘର ଚଳାଇବ ।ସେଥି ପାଇଁ କିଡନୀ ଦେବା ସହିତ ଯାହା କିଛି ସମ୍ବଳ ଥିଲା ଆସ୍ତ୍ରୋପଚାରରେ ସବୁ କିଛି ସାରିଦେଲେ । କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟର ବିଡ଼ମ୍ବନା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଏବେ ଔଷଧ କିଣି ବାକୁ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ଫଳରେ ଉଭୟ ମାଆ ପୁଅଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ବିଗିଡ଼ିବାକୁ ବସିଲାଣି।

ଯମ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ଘରର ଦୁଇ ମୁରବି । କେବେ ଘରେ ଚୁଳି ଜଳୁଛି ତ ଆଉ କେବେ ଖାଡ଼ା ଉପାସ । ପାଞ୍ଚପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ସତେ ଯେମିତି ମୃତ୍ୟୁ ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି ।  ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାର ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ତ ଦେବା ଦୂରର କଥା । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପକ୍କା ଘର ଖଣ୍ଡେ ମଧ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ । ତେବେ ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ କେବଳ ଭୀମସେନଙ୍କ ପରିବାରର ଏପରି ଅବସ୍ଥା ନୁହେଁ ।ସମଗ୍ର ବ୍ଳକରେ ଏମିତି ଶହ ଶହ ଭୀମସେନଙ୍କ ପରିବାର ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଅବଗତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଯେମିତି ଆଖି ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ତେବେ ଆମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଠାରୁ ଶୁଣିବା ପରେ ସହାୟତାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବିଡିଓ।

ଭୀମସେନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା ଦେବା ସହିତ କିଡିନୀ ରୋଗର କାରଣ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି ।ତେବେ ଯଦି କୌଣସି ସହୃଦୟବ୍ୟକ୍ତି ଭୀମସେନଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ 36255856066 ଆକାଉଟ ନମ୍ବର ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା 7609814650 ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ । 

   Related Posts