Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ନିଷ୍ଠା ଓ ଅଧ୍ୟବସାୟ ଆଗରେ ତିଷ୍ଠେନି ଅଭାବ : ଦ୍ବିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ IAS ପାଇଲେ ଆଇଆଇଟିଆନ୍ ନିରଞ୍ଜନ

27/09/2021 at 3:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୯ : ବିହାରର ନୱାଡା ଜିଲ୍ଲାର ପାକ୍ରିବାରାୱାନ ବ୍ଲକର ବାସିନ୍ଦା ଅରବିନ୍ଦ କୁମାରଙ୍କ ପୁଅ ଇରଜନ କୁମାର ୟୁପିଏସସିରେ ୫୩୫ ତମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି ପୁଣି ଥରେ ତାଙ୍କ ବାପା ମାଆଙ୍କ ନାଁ ଗର୍ବିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ନିରଂଜନ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାକୁ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି।୨୦୧୬ରେ ସେ ୭୨୮ ରାଙ୍କ ପାଇଥିଲେ।ଏହି ରାଙ୍କ ଆଧାରରେ ସେ ଆଇଆରଏସ୍ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟକର ବିଭାଗରେ ଡେପୁଟୀ କମିଶନର ଅଛନ୍ତି।

ବିହାର ନୱାଦା ଜିଲ୍ଲାର ପକରୀବାରୱାନ ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ନିରଞ୍ଜନ କୁମାରଙ୍କ ପାଇଁ ୟୁପିଏସପି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହଜ ନଥିଲା। ତାଙ୍କ ଘରର ପରିସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ନଥିଲା। ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ପିତା ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଖରେ ତମାଖୁ ଦୋକାନ ଚଳାନ୍ତି।, ଯେଉଁଥିରେ କଷ୍ଟରେ ଘର ଚଲାଉଥିଲେ। ଚାରି ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ପାଠପଢ଼ାଇବା ସହ ପରିବାର ଚଳାଇବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ପରିବାର ନିରଞ୍ଜନଙ୍କର ସାଥ୍ ଛାଡ଼ିନଥିଲେ। ଏପରିକି ନିରଞ୍ଜନ ମଧ୍ୟ ହାର୍ ମାନିନଥିଲେ।

ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ଯୋଗୁଁ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ଜବାହର ନାଭୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଲୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇୀଲେ । ଏହାପରେ ସେ ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୦୬ରେ, ସେ ସାଇନ୍ସ କଲେଜ ପାଟନାରେ ଇଣ୍ଟର ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ଏବଂ ପରେ ସେ ଆଇଆଇଟିରେ ପାଠ ପଢିଥିଲେ ଏବଂ ଧାନବାଦରେ କୋଇଲା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାବେ ମ୍ୟାନେଜର ଚାକିରି ପାଇଥିଲେ।

ସେ ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଚାକିରି ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ କମ୍ ସମୟ ପାଇବା ସତ୍ତ୍ବେ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇଲେ ଏବଂ ଆଇଆରଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାର ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଦୂର ହେଲା ନାହିଁ। ୟୁପିଏସସି ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ରେ ନିରଂଜନଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀ ପାଇଲା । ତାଙ୍କ ମା ଯଶୋଦା ଦେବୀ ଏବଂ ପିତା ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ତାଙ୍କ ସହ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ନିରଂଜନ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦିଲ୍ଲୀ ଛାଡି ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଯିବେ।

ପିତା ଅରବିନ୍ଦ କୁମାରଙ୍କର ଏକ ତମାଖୁ ଦୋକାନ ଥିଲା କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ତାଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଖୋଲି ନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇବ କି ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ତୁମର ସ୍ୱପ୍ନକୁ କେବେ ବି ଛାଡିବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ ।

   Related Posts