Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ପେନସନ ପାଇଁ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପୁଅ ବଦଳାଇ ଦେଲେ ଲିଙ୍ଗ

28/06/2019 at 12:36 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୨୮/୬ : ଚେନ୍ନାଇ ରେଳ ବିଭାଗ ସାମ୍ନାକୁ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜଣେ ଯୁବକ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପେନସନ ପାଇବା ପାଇଁ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଯୁବତୀ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଛି ।

ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୁଅ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆଧାରରେ ସେ ପେନସନ ପାଇଁ ଦାବୀ କରିଥିଲେ । ରେଳବାଇ ସାମ୍ନାରେ ଗତ ୧୬୦ ବର୍ଷ ଇତିହାସରେ ଏହିଭଳି ମାମଲା ପ୍ରଥମଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରେଳବାଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଛି ଯେ ଯୁବକକୁ ପେନସନ ଦିଆଯିବ ନା ନାହିଁ ।

ଯୁବକଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୨୦୧୭ ରେ ହୋଇଥିଲା । ସେ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ଥିଲେ । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଚେନ୍ନାଇ ସ୍ଥିତ ଦକ୍ଷିଣ ରେଳବାଇ ଅଫିସକୁ ଏକ ଚିଠି ଆସିଥିଲା । ଚିଠି ମିଳିବା ପରେ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ରେଳବାଇ ଏହି ମାମଲାରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇନାହିଁ । ରେଳବାଇ ଏହି ଚିଠିକୁ କେନ୍ଦ୍ରିୟ କର୍ମୀକ ପେନସେନ ଏବଂ ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରେଳବାଇ ଏମିତି ପରିବାରକୁ ପେନସନ ଦେଇଥାଏ ଯେଉଁ ପରିବାର କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଶ୍ରିତ । କର୍ମୀଙ୍କ ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରୁ କମ ହୋଇଥିବେ । କୌଣସି ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାରରେ ଯଦି କେବଳ ଝିଅ ଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇନଥିବା ତାହେଲେ ସେହି ପରିବାର ରେଳବାଇକୁ ପେନସନ ପାଇଁ ଦାବି କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଘଟଣା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭିନ୍ନ ।

ଏହି ମାମଲାରେ ଦକ୍ଷିଣ ରେଳବାଇର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରେଳବାଇର ୧୬୦ ବର୍ଷ ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ମାମଲା । ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଏହିସବୁ ମାମଲାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହଁ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ମାମଲାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ଯୁବତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଭଳି ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ଅବିବାହିତା ଆଶ୍ରିତ ଝିଅ ଭାବେ ପେନସନ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ।

   Related Posts