Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ବିଶ୍ବର ଏହି ତିନୋଟି ଦ୍ବାରକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି ସବୁଦିନ ପାଇଁ

9/06/2019 at 4:18 PM

ବିଶ୍ବର ଏମିତି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠି ଲୋକମାନେ ଯିବା ସତ୍ତ୍ବେ ସେଠାର କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥାନ୍ତି। ଦେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ତାଜମହଲର ଅନେକ ଦ୍ବାର ଅଛି। କିନ୍ତୁ ସେଠାର କୌଣସି ଦ୍ବାର ଖୋଲା ନାହିଁ। ଶାହଯାହାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଜମହଲର ସବୁ ଦ୍ବାର ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହା ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ତାଜମହଲର ଦ୍ବାର କେବେ ଖୋଲାଯିବ ନାହିଁ।  ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ତାଜମହଲର ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ମୁମତାଜଙ୍କ ସମାଧି ରହିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସେଠାରେ ଥିବା ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ରୁମରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମାତ୍ରାର କାର୍ବନଡାଇକ୍ସାଇଡ୍‌ ଅଛି । ଏଥିପାଇଁ ତାଜମହଲର ଦ୍ବାର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। କାରଣ ଏହାର ଦ୍ବାର ଖୋଲିଲେ ଏହା ମଣିଷ ଜୀବନ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ।

ତାଜମହଲ ବ୍ୟତୀତ ଚୀନର ପ୍ରଥମ ସମ୍ରାଟ କବିନ ଛି ହୁଆଙ୍ଗଙ୍କ ସମାଧି ଯିଏ ନିଜ ଖାସ ସେନାଙ୍କ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଗହଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିଲେ। କାରଣ ସେନାମାନେ ତାଙ୍କ ସମାଧିର ନିର୍ମାଣ ୩୮ ବର୍ଷ ଯାଏଁ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଦ୍ବାର ସମ୍ରାଟଙ୍କ କକ୍ଷ ଯ।ଏଁ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଦ୍ବାର ଖୋଲା ଯାଏ ନାହିଁ।  

ଇଜିପ୍ଟ ସ୍ଫିକଂସ୍‌ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ବିଶ୍ବର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଇଜିପ୍ଟ ସ୍ଫିକଂସ୍‌। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ସେଠାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ବୁଲିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ।  ସ୍ଫିକଂସ୍‌ର ବାମ ଗୋଡ ତଳେ ଏକ କକ୍ଷ ଅଛି ଯାହା ଆଜି ଯାଏଁ ଖୋଲା ଯାଇନାହିଁ। ଏହି କକ୍ଷ ହଲ ଅଫ ରେକର୍ଡ ନାଁରେ ମଧ୍ୟ ପରିଚିତ। ଇଜିପ୍ଟ ସରକାର ସ୍ଫିକଂସ୍‌ର ସୁଡଙ୍ଗ ଉପରେ ଏକ ଲୁହାର କବାଟ ଲଗାଇ ଏହି ଦ୍ବାରକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହା ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ କାହାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ।



   Related Posts