Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଅନ୍ୟ ଭାଇରସଠୁ କୋଭିଡ-୧୯ ଓଜନିଆ, ଆକାର ମଧ୍ୟ ବଡ: ଜାଣନ୍ତୁ କରୋନା ବାବଦରେ ଏପରି ୭ଟି ଅଜଣା କଥା

28/03/2020 at 3:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୮|୦୩ : କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ ରଚୁଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ଏହା ପ୍ରାୟ ୨୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ନେଲାଣି । ତେବେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଏପରି କିଛି ତଥ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆପଣ ଜାଣିରଖିବା ଉଚିତ ।

୧- ଏହି ଭାଇରସ ଅତିଶୀଘ୍ର ଜଣଙ୍କ ଠାରୁ ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ । ଅଳ୍ପ କେଇ ମିନିଟରେ ଏହା ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ ।

୨- ଜଣେ ମାନବ ଶରୀରେ ବିଭିନ୍ନ କରୋନା ଭାଇରସ ଦେଖାଗଲେ କୋଭିଡ-୧୯ର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଏଚସିଓଭି-ଏସକେୟୁ୧ କୁହାଯାଏ ।

୩- ଏହି ଭାଇରସ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ । କିଛି ଭାଇରସ ମଣିଷ ବ୍ୟତୀତ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଏ । ବାଦୁଡି, ଘୁଷୁରୀ ଆଦିଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ରହିଥାଏ ।

୪- କରୋନାରୁ ନୂତନ କରି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଭାଇରସ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଅଳ୍ପ ସମୟରେ ଅନେକ ଭାଇରସକୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

୫-ଏହି ଭାଇରସ ବାଦୁଡିରୁ ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ଆସିଥିବା ରିସର୍ଚ୍ଚକୁ ଜଣାପଡିଛି । ଇବୋଲା, ମାରବର୍ଗ, ରାବିଜ୍, ହେଣ୍ଡରା ଓ ନିପା ଭଳି ଅନେକ ଭାଇରସର ବାହକ ହେଉଛି ବାଦୁଡି । କେନିଆରେ ଥିବା ବାଦୁଡିର ରକ୍ତରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

୬- କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ କାଶ, ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଅନେକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

୭- ଅନ୍ୟ ଭାଇରସଠାରୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଓଜନ ଅଧିକ । ତେଣୁ ଏହା ବାୟୁରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିପାରେ ନାହିଁ । ଏପରିକି ଏହି ଭାଇରସର ଆକାର ମଧ୍ୟ ବଡ । ଏହା ବାୟୁରେ ଏକରୁ ୨ ମିଟର ଯାଏଁ ଗତି କରିପାରେ । ଏହାପରେ ଭାଇରସ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ପଡିଯାଏ ।

   Related Posts