Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ହାଇଓ୍ୱାକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃଆରୀ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍ଲାଇନ୍: ଏବେ ସିନେମା ହଲ୍ରେ ବସି ପାରିବେ ୫୦%ରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକ, ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍
  • ||
  • ଜାମିନ ସତ୍ତ୍ଵେ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ‌
  • ||
  • ବିସିସିଆଇର ଘୋଷଣା-ଫେବୃଆରୀ ୧୮ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ହେବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିଲାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||

ଅନ୍ୟ ଭାଇରସଠୁ କୋଭିଡ-୧୯ ଓଜନିଆ, ଆକାର ମଧ୍ୟ ବଡ: ଜାଣନ୍ତୁ କରୋନା ବାବଦରେ ଏପରି ୭ଟି ଅଜଣା କଥା

28/03/2020 at 3:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୮|୦୩ : କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ ରଚୁଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ଏହା ପ୍ରାୟ ୨୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ନେଲାଣି । ତେବେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଏପରି କିଛି ତଥ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆପଣ ଜାଣିରଖିବା ଉଚିତ ।

୧- ଏହି ଭାଇରସ ଅତିଶୀଘ୍ର ଜଣଙ୍କ ଠାରୁ ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ । ଅଳ୍ପ କେଇ ମିନିଟରେ ଏହା ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ ।

୨- ଜଣେ ମାନବ ଶରୀରେ ବିଭିନ୍ନ କରୋନା ଭାଇରସ ଦେଖାଗଲେ କୋଭିଡ-୧୯ର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଏଚସିଓଭି-ଏସକେୟୁ୧ କୁହାଯାଏ ।

୩- ଏହି ଭାଇରସ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ । କିଛି ଭାଇରସ ମଣିଷ ବ୍ୟତୀତ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଏ । ବାଦୁଡି, ଘୁଷୁରୀ ଆଦିଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ରହିଥାଏ ।

୪- କରୋନାରୁ ନୂତନ କରି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଭାଇରସ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଅଳ୍ପ ସମୟରେ ଅନେକ ଭାଇରସକୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

୫-ଏହି ଭାଇରସ ବାଦୁଡିରୁ ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ଆସିଥିବା ରିସର୍ଚ୍ଚକୁ ଜଣାପଡିଛି । ଇବୋଲା, ମାରବର୍ଗ, ରାବିଜ୍, ହେଣ୍ଡରା ଓ ନିପା ଭଳି ଅନେକ ଭାଇରସର ବାହକ ହେଉଛି ବାଦୁଡି । କେନିଆରେ ଥିବା ବାଦୁଡିର ରକ୍ତରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

୬- କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ କାଶ, ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଅନେକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

୭- ଅନ୍ୟ ଭାଇରସଠାରୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଓଜନ ଅଧିକ । ତେଣୁ ଏହା ବାୟୁରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିପାରେ ନାହିଁ । ଏପରିକି ଏହି ଭାଇରସର ଆକାର ମଧ୍ୟ ବଡ । ଏହା ବାୟୁରେ ଏକରୁ ୨ ମିଟର ଯାଏଁ ଗତି କରିପାରେ । ଏହାପରେ ଭାଇରସ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ପଡିଯାଏ ।

   Related Posts