Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୃଷକଙ୍କ ପରି ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ବଳିଦାନ, ତେବେ ଯାଇ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ ହେବ ୩୭୦: ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||

ଲଦାଖର ବିଯୁକ୍ତ ତାପମାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ଯବାନଙ୍କୁ ଏବେ ରଖିହେବ ଉଷୁମ, ଉପଯୋଗ ହେବ ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍‌ଙ୍କ ‘ସୋଲାର ହିଟେଡ ମିଲିଟାରି ଟେଣ୍ଟ’

21/02/2021 at 5:20 PM

ଲେହ : ଚୀନ୍‌ ସୀମାବର୍ତ୍ତି ଲଦ୍ଦାଖରେ ଏପରି ବି ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଥଣ୍ଡା ରକ୍ତ ଜମାଟ କରିଦିଏ। ତଥାପି ଦେଶର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସୈନିକ ଏଠାରେ ଅହର୍ନିସୀ ପ୍ରହରା ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏଥିରେ ସୀମାକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌ ସହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଉତ୍ତେଜନାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବେ ବର୍ଷତମାମ ଲଦ୍ଦାଖରେ ମୁତୟନ ହେଉଛନ୍ତି।

ତେବେ ଏଠାରେ ଥଣ୍ଡା ଯୋଗୁ ଯେପରି ଆମ ଜବାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହୁନ୍ତି ସେଥିଲାଗି ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ସମାଜସେବୀ ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍‌ ସେନା ଲାଗି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଧରଣର ତମ୍ବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ‘ସୋଲାର ହିଟେଡ ମିଲେଟ୍ରି ଟେଣ୍ଟ’ ନାମକ ଏହି ତମ୍ବୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପରୀତ ପାଗରେ ମଧ୍ୟ ସେନାକୁ ବେଶ ଉଷୁମ ରଖିପାରୁଛି।

ଲଦ୍ଦାଖ ଉପତ୍ୟାକାରେ ଯେତେବେଳେ ତାପମାତ୍ରା ବିଯୁକ୍ତ ୧୫ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଉଛି ସେତେବେଳେ ଏହି ତମ୍ବୁ ଭିତରର ତାପମାତ୍ରା ଯୁକ୍ତ ୧୫ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ରହୁଛି। ଫଳରେ  ତମ୍ବୁ ଭିତର ଓ ବାହାରର ତାପମାତ୍ରାରେ ପାଖାପାଖି ୨୯ ଡିଗ୍ରି ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ ଫରକ ରହୁଛି। ଯାହା ଅତ୍ୟାଧିକ ଥଣ୍ଡାରେ ମଧ୍ୟ ଜବାନଙ୍କୁ ବେଶ୍ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଏବେ ଜବାନମାନେ ଲଦ୍ଦାଖ ସୀମାରେ ଡ୍ୟୁଟି କରିବା ଲାଗି ବିପୁଳ ଇନ୍ଧନର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡୁଛି। ଏହି ତମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଏଥିଲାଗି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ଟନଟନ୍‌ କିରୋସିନ୍‌ ବଞ୍ଚାଯାଇପାରିବ। ସେହିପରି କିରୋସିନ ଜଳିବା ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ଉପରେ ପଡୁଥିବା ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ  ହେବ ବୋଲି ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍‌ କହିଛନ୍ତି।

ବଲିଉଡ୍ ଫିଲ୍ମ ଥ୍ରିଇଡିୟଟସ୍‌ ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍‌ଙ୍କ ଆଧାରରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୱାଙ୍ଗଚୁକ୍‌ଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅମୀର ଖାନ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ପର୍ଦ୍ଦାରେ ଯାହାଙ୍କୁ ଫୁନସୁକ୍‌ ୱାଙ୍ଗଡୁ ଓ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ରେଞ୍ଚୋ ନାମରେ ଡାକୁଥିଲେ। ସେହି ରେଞ୍ଚୋ ଏବେ ତାଙ୍କ ଦେଶର ଜବାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଏହି ତମ୍ବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣରୁ ତାପ ସଂଗ୍ରହ କରି ତମ୍ବୁକୁ ଉଷୁମ ରଖିପାରୁଛି।

   Related Posts