Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୁନ୍ନୁର ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ : ଗୃହରେ ୧ ମିନିଟ୍ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା
  • ||

ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୬ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ସୌର ଝଡ ; ଚେତାଇଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ

12/07/2021 at 4:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୦୭ : ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୌର ଝଡ ଅତି ପ୍ରଖର ବେଗରେ ମାଡି ଆସୁଛି । ଏହା ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଆସିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପାଖାପାଖି ୧୬ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି । ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟପୃଷ୍ଠରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଝଡ, ଯାହାକି ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ସ୍ପେସ୍ ୱେଦର ଡଟ୍ କମ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୌର ଝଡ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଝଡ ଯୋଗୁଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ନହୁଏ ତେବେ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା ନକରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । କାହିଁକି ନା ସାଟେଲାଇଟ୍ ସଙ୍କେତରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଏଥିରେ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ, ରେଡିଓ ସିଗନାଲ୍, ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ପାଣିପାଗରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ ।

କିପରି ଘଟାଇବ କ୍ଷତି ?

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୌର ଝଡ଼ ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀର ବାହାର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଗରମ ହୋଇପାରେ । ଯାହା ଉପଗ୍ରହ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଏହାର ଫୋନର ସିଗନାଲ , ସାଟେଲାଇଟର ଟିଭି ଏବଂ ଜିପିଏସ୍ ନେଭିଗେସନ୍ ର ସିଗନାଲ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ଯାହାକି ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହା ଦ୍ବାରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଲାଇନରେ କରେଣ୍ଟ ଆସିବା ମଧ୍ୟ ବିପଦ ରହିଛି । ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ, ତେଣୁ ଏଭଳି ଘଟଣାର ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି ସୌର ଝଡ

ଏହାପୂର୍ବରୁ ୧୯୮୯ ମସିହାରେ, ସୌର ଝଡ଼ ଯୋଗୁଁ କାନାଡାର କ୍ୟୁବେକ ସହରରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ କଟି ଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ୧୮୫୯ ମସିହାରେ ଏକ ଜିଓମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।  ଯାହା ଫଳରେ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ନେଟୱାର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲା

   Related Posts