Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମା’ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି ଘଟଣା : କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ୩ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଜମିଜମା ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗାଁରୁ ବାସନ୍ଦ, ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଲେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ଧାରଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ : ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||

ପୃଥିବୀକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ସୌର ଝଡ଼, G-3 geomagnetic storm କହୁଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ

30/10/2021 at 6:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୧୦:  ସୂର୍ଯ୍ୟରୁ ବାହାରିଥିବା ଏକ ଝଡ଼ ଏବେ ପୃଥିବୀକୁ ମୁହାଁଇଛି। ମହାକାଶ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜି-୩ ଜିଓମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଝଡ଼ ଭାବେ ଆକଳନ କରିଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ଅଥବା ରବିବାର ଏହା ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ସହ ଧକ୍କା ଲାଗିପାରେ। ଏହି ଝଡ଼ର ପ୍ରଭାବ ସାଧାରଣରେ ଅନୁଭୂତ ହେବ ନାହିଁ। ତେବେ ଏଥିଯୋଗୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଞ୍ଚାର ଓ ନେଭିଗେସନ ବ୍ଲାକ୍‌ ଆଉଟ୍ ହୋଇପାରେ। ସୌର ଝଡ଼ ନେଇ ମହାକାଶ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ସତର୍କତା ଜାରି କରିଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ କେତେବେଳେ ବି ଏହା ପୃଥିବୀୟ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ସହ ମାଡ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଆଗାମୀ ୬ରୁ ୧୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସମୟରେ ଏହା ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ସହ ଧକ୍କା ଲାଗିପାରେ ବୋଲି ସ୍ପେସ୍‌ ୱେଦର ଡଟକମ୍‌ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ସଂସ୍ଥାନ ନାସାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଗତ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ୩୫ ମିନିଟ୍‌ରେ ସନସ୍ପଟ୍ ଆର-୨୮୮୭ରୁ ସୋଲାର ଫ୍ଲେୟାର ବାହାରିଥିଲା। ବିସ୍ପୋରଣରୁ ବାହାରିଥିବା ଫ୍ଲେୟାରର ପ୍ରଭାବ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ଉପରେ ପଡିପାରେ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହା ରେଡିଏସନ (ବିକିରଣ)ର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିସ୍ପୋରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଯାହା ଏନଭାରନମେଣ୍ଟର ସେହି ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ଯେଉଁଠାରେ ଜିପିଏସ୍ ଓ କମ୍ୟୁନିକେସନ ସିଗ୍ନାଲ ଭ୍ରମଣ କରିଥାଏ। ଏଣୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବ୍ଲାକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଓସନ ଏଣ୍ଡ ଆଟମୋସଫେରିକ ଆଡମିନେଷ୍ଟ୍ରେସନ ( ଏନଓଏଏ)ଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସୂର୍ଯ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା କରୋନଲ ମାସ୍ ଇଜେକ୍ସନ (ସିଏମଇ) ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଝଡ ପୃଥିବୀ ସହ ଧକ୍କା ଲାଗିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ସ୍ପେସ୍‌ ୱେଦର ଡଟକମ୍‌ ଶନିବାର ରାତି ପାଖାପାଖି ସାଢେ ୯ଟା ବେଳେ ଝଡ ପୃଥିବୀ ସହ ଧକ୍କା ଲାଗିବା ନେଇ ଆକଳନ କରିଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ସୁଦ୍ଧା ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଏବେ ଆକଳନ କରାଯାଉଛି।

   Related Posts