Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୋନିଆଙ୍କ ପତ୍ର: ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉ
  • ||
  • ବାଗ୍‌ଚି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ସୁବ୍ରତୋ-ସୁସ୍ମିତା ଦେବେ ୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||
  • ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||

ଆସନ୍ତାକାଲି ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ : ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ ଲାଗିବ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ, ଏହି ସମୟରେ କଣ କରିବେ ଏବଂ କଣ ନ କରିବେ

1/07/2019 at 3:55 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧/୭ : ଜୁଲାଇ ୨ ତାରିଖ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁସାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ରାତି ୧୧ଟା ୩୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ଲାଗିବ ଏବଂ ରାତି ୨ଟା ୧୫ ମିନିଟ ସମୟରେ ଶେଷ ହେବ । ଅର୍ଥାତ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଭାରତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବନାହିଁ । ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କଣ କରିବ ଉଚିତ ଏବଂ କଣ କରିବ ଅନୁଚିତ

ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ । ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କୌଣସି ନୂଆ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଅନୁଚିତ । ଗ୍ରହଣ ଲାଗିଥିବା ସମୟରେ କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କ ନାଁ ଜପ କରିବ ଉଚିତ । ଦାନ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ଏହି ସମୟରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ପୂଜା ସ୍ଥାନ ବା ଘରର ମନ୍ଦିରକୁ କୌଣସି ସଫା କପଡାରେ ଘୋଡାଇ ରଖିବା ଉଚିତ । ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବାପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଘରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଛିଞ୍ଚନ କରି ଘରକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବ ଉଚିତ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଉଭୟ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପଡୁଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ପଡ଼ିବାକୁ ଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ଭାରତରେ କମ ପଡିବ । ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ପୃଥିବୀର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ୧୨ଟି ରାଶି ଉପରେ ପଡିଥାଏ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ପରିକ୍ରମା କରି ପୃଥିବୀର ଠିକ ମଧ୍ୟ ଭାଗକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ସେହି ସମୟକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଅଧିକାଂଶ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ହୋଇଥାଏ । ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସବୁବେଳେ ପୁର୍ଣିମା ତିଥିରେ ପଡିଥାଏ ।

ଯେହେତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ସମସ୍ତ ୧୨ଟି ରାଶି ଉପରେ ପଡିଥାଏ, ଏହାର ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ନାମ ଜପ କରିବ ଉଚିତ । ଶିବ ଚାଳିଶା ମଧ୍ୟ ପଢି ପାରିବେ । ଏହି ସମୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସେବନ କରିବ ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts