Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ପାଖକୁ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଏକ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜରିଆ

15/03/2020 at 11:32 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୩ : ଦେଶରେ ଏମିତି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରିନାହିଁ | ଯେଉଁସବୁ ଜାଗା ସରକାରୀ ସୁବିଧାର ବହୁ ଦୂରରେ | ଏହିସବୁ ଜାଗାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏମିତି କିଛି ଜାଗା ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଲୋକେ କୁପୋଷଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି | ୟୁନିସେଫ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬୮ ପ୍ରତିଶତ ୫ ବର୍ଷ ରୁ କାମ ବୟସ ଶିଶୁ କୁପୋଷଣ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥାନ୍ତି | ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଏବଂ ଫେସବୁକ ଜରିଆରେ କୁପୋଷଣ ଗ୍ରାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି |

ନୀତି ଆୟୋଗର ଏକ ଷ୍ଟଡିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଜରିଆରେ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳିତ ପୋଷଣ ଅଭିଯାନ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଛି | ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଭଏସ ମେସେଜ ଦ୍ୱାରା ୧୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ୩୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି | ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଯୋଗୁଁ ପୋଷଣ ଅଭିଯାନ ବହୁତ ଆଗେଇ ପାରିଛି | ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଫେସବୁକ ୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

Women use mobile application software on smartphone phone .

ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୋଗାଯୋଗର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ସାଜିଛି | ସେଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ମୋବାଇଲ ଫୋନର ବ୍ୟବହାର ଅଧିକ କରୁଛନ୍ତି |

ଦେଶର ୧୬ଟି ପଛୁଆ ଏବଂ ଅନୁନ୍ନତ ୧୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୯୦୧ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ୧୧୨ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସରକାର ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି | ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ଗତ ଫେବୃଆରୀ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା |

୫ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଏହି ୧୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହିସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁପୋଷଣର ଶିକାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଇଭେଣ୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା, ସାନିଟେସନ ଏବଂ ପୋଷଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ବଭ କରିଥିଲେ | ଏହି ଅଭିଯାନ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସହାୟକ ହୋଇଛି | ଟେଲିଭିଜନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଜରିଆରେ  ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଭିଲେଜ ହେଲ୍ଥ ସାନିଟେସନ ଆଣ୍ଡ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ଡେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଖକୁ ପହଂଚି ପାରିଥିଲା |

ନୀତି ଆୟୋଗରେ ହେଲ୍ଥ ଏବଂ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନର ଆଡ଼ଭାଇଜର ଆଲୋକ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହିଳାଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର ଏହିସବୁ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ନିୟମିତ ଭାବେ ସମ୍ପାଦନା କରୁଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ପୋଷଣରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି | ଅନେକ ହିତାଧିକାରୀ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ଯେ, ଛୋଟ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ ଅନେକ ବଡ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts