Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୮୬ ବସ୍ତା ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଜବତ, ଚୋରାରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୟ ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୦୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସପୋରରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ଲସ୍କର କମାଣ୍ଡର ସମେତ ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ
  • ||
  • ଆମେରିକା-ମେକ୍ସିକୋ ସୀମାରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡରେ ୧୮ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ, ଏବର୍ଷର ଥିମ୍ ‘ୟୋଗା ଫର ୱେଲନେସ୍’
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ମୋଡ୍‌ରେ ଟିକାକରଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୩ ଲକ୍ଷ ଭାକସିନେସନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍
  • ||

ସୋଆ ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଚାଲିଥିବା ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁବ ଛାତ୍ର ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦଯାପିତ :ଭାଗ ନେଲେ ୫୩ ଟି ଦେଶର ୮୦୦ ପ୍ରତିନିଧି

12/01/2019 at 7:08 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨|୧: ସୋଆ ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଚାଲିଥିବା ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁବ ଛାତ୍ର ସମ୍ମିଳନୀ ଆଜି ହୋଇଯାଇଛି ଉଦଯାପିତ ।  ‘ଏକ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ମହିଳା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ବିଶ୍ବ ଗଠନରେ ଭୂମିକା ’ ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଲୋଚନକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ବିଶେଷ କରି ଆଜି ଯେହେତୁ ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ । ତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଛାତ୍ର ତଥା ଯୁବ ପ୍ରତିନିଧି ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଫଟୋରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

ବସୁଧୈବ କୁଟୁମ୍ବକମ । ଭିନ୍ନତାରେ ଏକତା । ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କୁ ଏଭଳି କିଛି ଅଭିନବ ବର୍ତା ଦେଇଥିଲେ ମହାନ ସନ୍ଥ  ବିବେକାନ୍ଦ । ଯାହାଙ୍କ ଆଜି ହେଉଛି ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ । ସାରା ଦେଶରେ ଆଜିର ଏହି ଦିନଟିକୁ ଯୁବ ଦିବସଭାବେ ପାଳନ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ଏପରି ସମୟରେ ସୋଆ ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁବ ଛାତ୍ର ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଉ ଆଜି ଥିଲା ତାର ଉଦଯାପନୀ ଦିବସ । ଏହି ଅବସରରେ ଦେଶ ତଥା ଦେଶ ବହାରୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଯୁବ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ସୋଆ କ୍ୟାମ୍ପସ ପରିସରରେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ମନେ ପାକଇ ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ‘ଏକ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦି ମହିଳା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ବିଶ୍ବ ଗଠନରେ ଭୂମିକା ’ ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଲୋଚନକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ତଥା ସେମାନଙ୍କ ବିକାଶରେ ଉପରେ ଗରୁତ୍ବ ଦେଉଥିଲେ ବୋଲି ଯୁବ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁବ ଛାତ୍ର ସମ୍ମିଳନୀର ଆଜି ଥିଲା ଦ୍ବତୀୟ ଦିନ । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ନାରୀ ଶିକ୍ଷା, ନାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମସ୍ଥଳ ଓ ନାରୀ ନେତୃତ୍ବ ଉପରେ ବିଷଦଭାବେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯୁବ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ସାଗ୍ରିକ ବିକାଶ କିପରି ହେବ ସେ ନେଇ ମତ ରଖିଥିଲେ । ଆଜି ମୁଖ୍ୟତଃ କିଛି ଦେଶର ଯୁବ ପ୍ରତିନିଧି ଏକ ବିଂ ଶତାବ୍ଦିରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ସୋଆ ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଚାଲିଥିବା ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁବ ଛାତ୍ର ସମ୍ମିଳନୀ ଆଜି ହୋଇଯାଇଛି ଉଦଯାପିତ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୫୩ ଟି ଦେଶର ୮୦୦ ପ୍ରତିନିଧି ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

   Related Posts