Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲବେଳେ ସ୍ମୃତିଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ନେଇ ଖୋଲିଲା ପୋଲ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତରେ କଣ ପଢିଛନ୍ତି ସେ

12/04/2019 at 1:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨|୪: ଆମେଠି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ। ସ୍ମୃତି ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ମୃତି ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ନେଇ ସତ୍ୟପାଠରେ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ସତ୍ୟପାଠରେ ସ୍ମୃତି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ସ୍ନାତକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଏମିତି କହି ସ୍ମୃତି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ଉପରୁ ପରଦା ହଟାଇଛନ୍ତି ।

ସେ ସତ୍ୟପାଠରେ ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ତିନି ବର୍ଷିଆ ସ୍ନାତକ ଶିକ୍ଷା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିନାହାନ୍ତି। ନାମାଙ୍କନପତ୍ରରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କାଟାଗୋରିରେ ସ୍ମୃତି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୯୪ରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପତ୍ରବିନିମୟ ମାଧ୍ୟମରେ ବାଚେଲର ଅଫ୍ କମର୍ସ ପାର୍ଟ-୧ ପାଇଁ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ତେବେ ସେ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିନଥିବା  ବୋଲ୍ଡ ଅକ୍ଷରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଥ୍ରି ଇୟର୍ସ ଡିଗ୍ରୀ କୋର୍ସ ନଟ୍ କମ୍ପ୍ଲିଟେଡ… ସ୍ମୃତି ୨୦୧୭ରେ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦାଖଲ ସତ୍ୟପାଠରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ।

୨୦୧୪ରେ ଆମେଠିରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମଥରପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟପାଠରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କାଟେଗୋରିରେ ବ୍ୟାଚଲର ଅଫ୍ କମର୍ସ ପାର୍ଟ-୧ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ତେବେ ୨୦୦୪ରେ ଯେତେବଳେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ଚାନ୍ଦିନିଚୌକରୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କପିଲ ସିବଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ବ୍ୟାଚେଲର ଅଫ୍ ଆର୍ଟସ, ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ,୧୯୯୬  ଦର୍ଶାଇଥିଲେ।

ସେବେଠୁ ସ୍ମୃତିଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ସ୍ମୃତିଙ୍କ ସତ୍ୟପାଠ ନେଇ କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚତୁର୍ବେଦୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ନୂଆ ସିରିଅଲ ଛୋଟ ପରଦାକୁ ଆସିବ। ଯାହାର ଟାଇଟଲ କ୍ୟୁଁକି ମନ୍ତ୍ରୀ ଭି କଭି ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଥି । ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ନେଇ ସ୍ମୃତି ସତ୍ୟପାଠ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୋଟିଏ କଥା କାଏମ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ, କୌଣସି ପ୍ରକାର ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ବନିଯାନ୍ତି । ଏହା ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଅମଳରେ ହୋଇଛି ଏବଂ ମୋଦି ସରକାରରେ କେବଳ ଏହା ସମ୍ଭବ ବୋଲି କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୁତୁର୍ବେଦୀ।

   Related Posts