Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ହଳଦି ଗାଁରେ ପୁଣି ଥରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ, ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରର ୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ! ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଭୟଙ୍କର ରୂପ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏବେବି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଚେଙ୍କ
  • ||
  • ଭିସୁଟର ୪୦ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା : କମ୍ପାନୀର ଦାବି-‘ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟରେ ତ୍ରୁଟି ନଥିଲା’
  • ||
  • ସୋନପୁର : ପଡୋଶୀଙ୍କ ସହ କଥା କଟାକଟିରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ପୋଲିସକୁ ବାନ୍ଧିଲେ ଏବଂ ୨ଟି ଜିପ୍ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ
  • ||

ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣିଲେ ଏଣିକି ଦେବାକୁ ପଡିବ ୧୦ଗୁଣା ଅଧିକ ଜରିମନା !

28/01/2021 at 1:40 PM

ପାଟନା ୨୮।୧: ସିଗାରେଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ତମାଖୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଧିନିୟମ -୨୦୦୩ରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏଥି ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣିଲେ ୧୦ ଗୁଣା ଅଧିକ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଜରିମନା । ଅର୍ଥାତ୍ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ ୨୦୦ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ୨୦୦୦ଟଙ୍କା ଜରିମନା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ତମାଖୁ କ୍ରୟ-ବିକ୍ରୟର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ସୀମା ୧୮ ବର୍ଷରୁ ବଢାଉ ୨୧ ବର୍ଷ କରିବା ନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସାମିଲ କରିବା ସହ ହୋଟେଲ-ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ସହ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଅଲଗା ସ୍ମୋକିଂ ଜୋନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ସଂଶୋଧିତ ବିଧେୟକ ସଂସଦର ଚଳିତ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରେ ଆଗତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଉଛି । ଏହି ଅଧିନିୟମ ସଂଶୋଧନ ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଭେଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଅନିର୍ବାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ତମାଖୁ ବିକ୍ରି ସ୍ଥାନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଚାର ଅଥବା ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେବନାହିଁ । ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦର ପ୍ରଚାର ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ । ସିଗାରେଟ୍ ଅଥବା ବିଡିର ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟିକ୍, ଛୋଟ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଅଥବା ଖୋଲାରେ ତମାଖୁ ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ । ସଂଶୋଧିତ ଅଧିନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ତମାଖୁ ଉଦ୍ଦ୍ୟୋଗ ଅଥବା ତତସହ ଜଡିତ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସ୍ପନସରସିପ୍ ଅଥବା ସିଏସଆର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ତମାଖୁଜନିତ ରୋଗରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ତମାଖୁଜନିତ ରୋଗ ଦ୍ବାରା ପ୍ରତିଦିନ ୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ୨୦୦୩ ମସିହାରୁ ଏହାସହ ଜଡିତ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୫.୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

   Related Posts