Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଅଶୋକ ଡିଣ୍ଡା ବିଜେପିରେ ସାମିଲ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବେକାବୁ କରୋନା ! ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପାଖାପାଖି ୯ ହଜାର ସଂକ୍ରମତି ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କଟକ : ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଜବାନଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନା ହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବୃଦ୍ଧାଙ୍କଠାରୁ ୧୪ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପେନସନ୍ ଉଠାଇ ଖାଇବା ବେଳେ ଲୁଟ୍‌ର ଶିକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମେ ୧୮ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ବାଣୀବିହାରରେ ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଫାୟାରଷ୍ଟେସନରେ ୩ଟି କାର୍‌କୁ ପିଟିଲା ଇନୋଭା, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବାଣୀବିହାରରେ ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଫାୟାରଷ୍ଟେସନରେ ୩ଟି କାର୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଇନୋଭା
  • ||
  • କୁଚିଣ୍ଡା : ମା’-ପୁଅକୁ ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଗୁରୁତର ବାପା ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : କାରକୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ୟାଙ୍କର, ୭ମୃତ
  • ||

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ସିକ୍ରେଟ୍ ଫିଚର୍ସ : ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ

29/06/2020 at 3:08 PM

ଆଜିର ଯୁଗରେ ସମସ୍ତେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି,କିନ୍ତୁ ଯଦି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହା ପଚରାଯାଏ ଯେ ଆପଣ ନିଜ ଡିଭାଇସ୍ ବିଷୟରେ କେତେ ଜାଣିଛନ୍ତି,ତେବେ ଏହାର ଠିକ୍ ଉତ୍ତର କେହି ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହ ଜଡ଼ିତ କେତେକ ଖାସ୍ ଫିଚର ବିଷୟରେ ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ଜାଣି ନଥିବେ।

୧. ଏକାଠି ଦୁଇଟି ଆପ୍ କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର : ଯଦି ଆପଣ ଏକାଠି ଦୁଇଟି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ଲିପ୍ଟ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଫିଚରର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ଆପକୁ ଓପନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏହା ଉପରେ ୩ଟି ଡଟ୍ ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତୁ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ଲିପ୍ଟ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଦେଖାଯିବ। ଏଥିରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତୁ। ଏବେ ଆପଣ ନିଜ ହିସାବରେ ପ୍ରଥମ ଆପର ସ୍କ୍ରିନକୁ କମ୍ କିମ୍ବା ବେଶୀ କରି ପାରିବେ। ଏହି ଉପାୟରେ ଅନ୍ୟ ଆପକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ।

୨.ଦୁଇଟି ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟକୁ ଏପରି କରନ୍ତୁ ଆକ୍ଟିଭ : ଅନେକ ଥର ଏପରି ହୋଇଥାଏ ଯେ ଆମେ ନିଜ ଫୋନରେ ଡାହାଣ ହାତର ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ସେଟ୍ କରି ନେଇଥାଉ କିନ୍ତୁ ଡାହାଣ ହାତ ବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥାଉ। ଏପରି ସ୍ଥିତିରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଫୋନରେ ୫-୫ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟ ଆଡ କରି ପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସେଟିଙ୍ଗରେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆଣ୍ଡ ଲୋକେସନରେ ଯାଇ ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଡ ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟର ବିକଳ୍ପ ମିଳିବ,ଯେଉଁଠାରୁ ଆପଣ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୫ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟ ଆଡ କରି ପାରିବେ।

୩. ଫଟୋ-ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ ହେବାର ଚିନ୍ତା ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ : ଯଦି କାହା ଫୋନ୍ ହଜି ଯାଇଥାଏ ତେବେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା ଫୋନରେ ଥିବା ନମ୍ବର,ଭିଡିଓ,ଫଟୋ ଏବଂ ଫାଇଲ୍ସ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ ଅଟୋ ବ୍ୟାକ୍ ଅପ୍ ଅନ୍ କରି ଫୋନର ସେଟିଂରେ ସିଷ୍ଟମକୁ ଯାଇ ବ୍ୟାକଅପକୁ ଅନ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜ ଜିମେଲ୍ ଆଇଡିକୁ ସିଲେକ୍ଟ କରି ବ୍ୟାକଅପ୍ ନାଓରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହି କାମ ଓ୍ବାଇଫାଇ ନେଟଓ୍ବାର୍କରେ କରନ୍ତୁ ନହେଲେ ଅଧିକ ଫାଇଲ୍ ହେଲେ ଫୋନର ଡାଟା ସରିଯିବ।

୪.ବେକାର ନୋଟିଫିକେସନରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି : ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ଆସୁଥିବା ନୋଟିଫିକେସନରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆସୁଥିବା ନୋଟିଫିକେସନକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ପ୍ରେସ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ବ୍ଲକ୍ ଏବଂ ମ୍ୟୁଟ୍ ଅପ୍ସନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହି ଦୁଇଟି ଫିଚର୍ସ ଜରିଆରେ ଆପଣ ନୋଟିଫିକେସନକୁ ରୋକି ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ନୋଟିଫିକେସନକୁ ପୂରାପୂରି ରୋକିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ବ୍ଲକ୍ ବିକଳ୍ପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ମ୍ୟୁଟ୍ ଅପ୍ସନରେ କ୍ଲିକ୍ କରି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନୋଟିଫିକେସନକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ।

   Related Posts