Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଏଣିକି ଘରେ ଘରେ ଲାଗିବ ଜିପିଆରଏସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବା ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର; ବିଜୁଳି ଚୋରି ଓ ମିଟର ଟାମ୍ପରିଂ ରୋକିବାକୁ ପ୍ରୟାସ…

19/08/2019 at 7:03 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୯|୮: ଏଣିକି ଘରେ ଘରେ ଲାଗିବ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର । ବିଜୁଳି ଚୋରି ରୋକିବାକୁ ନୂଆ ମିଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ । ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ଦୁଇ ପ୍ରକାର ମିଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବାକୁ । ଗୋଟିଏ ପ୍ରିପେଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଅନ୍ୟଟି ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଦୁଇଟି ଯାକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବିଜୁଳି ଚୋରି ଓ ମିଟର ଟାମ୍ପରିଂ ରୋକିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ।

ଏହା ସହିତ ଜିପିଆରଏସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବି ଏଥିରେ ରହିଛି । ଫଳରେ କେଉଁଠି ମିଟର ଖରାପ ହେଲା କିମ୍ବା ଟାମ୍ପରିଂ ହେଲା ତାହା ଧରିହେବ । ସେହିଭଳି ମୋବାଇଲ ରିଚାର୍ଜ କରିବା ଭଳି ବିଜୁଳି ପାଇଁ ପ୍ରିପେଡ୍‌ ରିଚାର୍ଜ କଲେ ପଇସା ସରିବା ପରେ ଆପେଆପେ ଘରୁ ଲାଇନ୍ କଟିଯିବ । ରିଚାର୍ଜ କଲେ ପୁଣି ଲାଇନ ଆସିବ ।

ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉପୋଭକ୍ତାଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ କଷ୍ଟମର କେୟାର ସେଣ୍ଟର, ଟୋଲ ଫି ନମ୍ବର , ରିମୋଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଡିସ-କନେକସନ ଓ ରି-କନେକସନ ଭଳି ସୁଯୋଗ ଅଛି । ବିଜୁଳି ସରବରାହ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ସେପଟେ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଏଭଳି  ପ୍ରିପେଡ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ ମିଟର ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ଧରି କାମ କରୁଛି । ଏହି ମିଟର ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ଗ୍ରାହକ ଓ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁବିଧା ହେଉଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟର ପାଖାପାଖି ୭୫ ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରିପେଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯୋଡାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ବେସିସ୍‌ରେ ସମ୍ବଲପୁରରେ ୪୫୦୦ଟି ପ୍ରିପେଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ଓ ରାଉରକେଲାରେ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ତୁରନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ।

 ତେବେ କାନକୁ ବେଶ୍ ସୁନ୍ଦର ଶୁଣାଯାଉଥିବା ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ୍ ଭାବେ ଚାଲିବ କି ନା ସେନେଇ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । । କାରଣ ବିଦ୍ୟୁତ ବଳକା ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟ କିଛି କମ୍ ନାହିଁ । କେତେବେଳେ ଘଣ୍ଟାଘଣ୍ଟା ବିଜୁଳି କାଟ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଲୋ-ଭୋଲଟେଜ ଭଲି ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ ।ବହୁ ବଡବଡ କଂପାନୀ ବିଜୁଳି ଟିକସ ଫାଙ୍କି ସରକାରଙ୍କୁ କୋର୍ଟ କଚେରୀରେ ନାକେଦମ୍ କରୁଥିବା ଉଦାହରଣ ବି କମ୍ ନାହିଁ ।

୨୦୧୩ ରୁ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ଲାଗୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ହେଲେ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିପାରି ନାହାଁନ୍ତି  । ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ୩ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ଲାଗୁ କରିବାକୁ  । ୨୦୧୯ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ପହିଲାରୁ ଏହା ଲାଗୁ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଏନେଇ  ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି ।

   Related Posts