Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ନନ୍ଦିନୀକୁ ଭଗବାନ ସାହା: ଜନ୍ମ ହେବାର ୫ ଦିନ ପରେ ମାଆ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବାପା, ଦୁହେଁ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ, ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ କୁନି ଝିଅ

24/06/2020 at 10:33 PM

ମାଲକାନଗିରି୨୪/୬: ଆଜଣା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଦୁଇଗୋଡ଼ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଥିବା ବାପା- ମାଆ ଛେଉଣ୍ଡ ୯ ବର୍ଷର ଜଣେ ଗରିବ ଆଦିବାସୀ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ। ସେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ରାହା ଖୋଜୁଛି। ଏପରି ଏକ ହୃଦୟ ବିାଦରକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଲକାନଗିରି ସଦର ବ୍ଲକସ୍ଥ ଚମ୍ପାଖାରୀ ଗ୍ରାମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେହି ଗ୍ରାମର ଗୁଡୁହନ୍ତାଳ ଜଣେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ଆଦିବାସୀ, ଘରରେ ପତ୍ନୀ ବାସନ୍ତି ଓ ଝିଅ ନନ୍ଦନୀ।

ଗୁଡୁ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ  ପର ଘ​‌ରେ ମୂଲ ମଜୁରୀ ଲାଗି ନିଜ ପରିବାର ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଚଳାଇଥାଆନ୍ତି। ଗୁଡୁଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବାସନ୍ତି ଝିଅ ନନ୍ଦିନୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ। ପୁଣି ବର୍ଷ ୫ ବର୍ଷରେ ଅଜଣାରେ ରୋଗରେ ସ୍ବାମୀ ଗୁଡୁଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ବାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ଉଭୟ ହାତ ଧରାଧରି ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ। ରହିଗଲା ଏହି କୋମଳମତି ଝିଅ। ବାପା- ମାଆ ଛେଉଣ୍ଡ ହେବା ପରେ ଏବେ ବଡ଼ ବାପା ପୁଅ ଭାଇ ଡ଼ମ୍ଭରୁ ଓ ଭାଉଜ ଡ଼ମୁଣି ନିଜର ପିଲାଭାବି ତାକୁ କୋଳେଇ ନେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଡମ୍ଭୁରୁ ଜଣେ ଦିନ ମଜୁରିଆ। ତେଣୁ ​‌ସେ ବା ଏତେ ଟଙ୍କା ଆଣିବେ ଯେ, ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରିବେ।  ପାଠ ପଢ଼ିବା ବୟସରେ ଗୁରୁଣ୍ଡି ଗୁରୁଣ୍ଡି ଚାଲୁଛନ୍ତି ନନ୍ଦିନୀ। 

ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଲୋକ କଲ୍ୟାଣ  ଯୋଜନା  କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଗିରବ ପିଲା ନନ୍ଦିନୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।  ଏତେ ଛୋଟ ବୟସରେ ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି ନନ୍ଦିନୀ। ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା କାହା ପାଇଁ? ଯଦି ଗରିବ ପିଲାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ  ସହାୟତା ମିଳିବ ନାହିଁ। ତା ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାହିଁ ଯୋଜନା, ଯୋଜନା କହି ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts