Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ରାମଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍
  • ||

ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଧାଡି କରି ବସାଇଲେ, ଦନାରେ ପିଆଇଲେ ଦେଶୀ ମଦ : କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ ଭୁଲ୍ ବିଶ୍ୱାସରୁ ଅଦ୍ଭୂତ କାରନାମା

21/07/2020 at 3:32 PM

ମାଲକାନଗିରି ୨୧।୦୭: ଶିକ୍ଷା ଓ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଅଦ୍ଭୂତ କାରନାମା । ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଜୀବନ ସହ ଖେଳ ଭଳି ଘଟଣାଟିଏ ଘଟିଛି ମାଲାକାଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପଡିଆ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୋଟେରୁ ପଞ୍ଚାୟତ ପାର୍ଶନପଲ୍ଲୀ ଗାଁରେ । ଏକ ବିବାହ ଭୋଜିରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ସଲପ ରସ ଓ ମହୁଲୀ ଯାହାକୁ କି ଦେଶୀ ମଦ କୁହାଯାଏ , ତାହା ପରସାଯାଇଛି ।ଧାଡି ବାନ୍ଧି ହୋଇ ପିଲାଏ ବସିଲେ, ଆଉ ଦନାରେ ପିଇଲେ ସଲପ ମହୁଲୀ ରସ ।

ଏମିତି କାହିଁକି ହେଲା ? କରୋନାର ପ୍ରତିରୋଧକ ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ଭୋଜି ଶେଷରେ ଏପରି ଦେଶୀ ମଦ ପିଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ସାରାବିଶ୍ୱକୁ କରୋନା ଭୟ ଘାରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଆଦିବାସୀ ଗାଁରେ ଏପରି କରାଯାଇଛି। କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ମାସ୍କ ଓ ସାନିଟାଇଜର । ତେବେ ସେହି ସାନିଟାଇଜରରେ ଆଲକହଲ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ ଆଲ୍‌କହଲ ଦ୍ୱାରା କରୋନାକୁ ପ୍ରତିରୋଧକ କରିହେବ, ଏହି ବିଶ୍ୱାସରେ  ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଦେଶୀ ମଦ ପିଆଇଛନ୍ତି ଗାଁର କିଛି ଲୋକ ଓ ଭୋଜିର ଆୟୋଜକ ।

ଆଲକହଲରେ ନିଶା ହୁଏ, ସଲପ ଓ ମହୁଲୀ ପିଇଲେ ବି ନିଶା ହୁଏ । ଅର୍ଥାତ ସଲପ ମହୁଲୀରେ ଆଲକହଲ ରହିଛି । ଏହି ବିଶ୍ୱାସରେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ କରୋନାରୁ ନିସ୍ତାର ଲାଗି ଦେଶୀ ମଦ  ପରସାଯାଇଥିଲା । ଆଦିବାସୀ ଗାଁରେ ଶିକ୍ଷା ଓ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଏପରି ହୋଇଥିବା ମନେ କରାଯାଉଛି । ଗାଁର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଧାଡି କରି ବସାଇବା ପରେ , ସେମାନଙ୍କୁ ମହୁଲ ପତ୍ର ଦନାରେ ଦେଶୀ ମଦ ସଲପ ଓ ମହୁଲୀ ପିଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ଚିତ୍ର ଆମ ପାଖରେ ଥିଲେ ବି ନିୟମ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆମେ ଏହା ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶିତ କରିପାରୁନାହୁଁ । କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗାଁରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଏହି ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ସମାଜରୁ ମଦକୁ  ଦୁରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ପିଲାଙ୍କୁ ମଦ ଦେଇ ସମାଜକୁ ମଦ ମୁହାଁ କରାଯାଉଥିବା ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ଶିକ୍ଷା ଓ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ହିଁ ଏହାର ମୂଳକାରଣ । ଏହାର ପ୍ରତିକାର ଜରୁରୀ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

   Related Posts