Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ୧୦ମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଶେଷ, ସରକାର କହିଲେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବନି କୃଷି ଆଇନ
  • ||
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିହୀନ ମୃତଦେହ, ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କଲା ଖୋଳତାଡ଼
  • ||
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ବନ ବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜାଲ ଜବତ, ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଟାଇଲ କାମ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ଧକ୍କା ହେଲା ବାଇକ୍, ବାପା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କରଞ୍ଜିଆ ଏନଏସିର ଶତାଧିକ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||

ହ୍ରାସ ହେଲା ଜିପିଏଫ ସୁଧ ହାର, ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ହଜାର ହଜାର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ

17/07/2019 at 3:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାର ଜେନେରାଲ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଜିପିଏଫ ଓ ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ଯୋଜନାମାନଙ୍କ ସୁଧହାର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ହଜାର ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ପ୍ରଭବିତ ହୋଇଛି। ଜିପିଏଫ ସୁଧହାର ପୂର୍ବରୁ ୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁ ଏହି ହାର ୭.୯ ପ୍ରତିଶକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଜିପିଏଫ ଅର୍ଥାତ ଭବିଷ୍ୟ ନିଧି ପାଣ୍ଠି ନିମନ୍ତେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମାସିକ ବେତନର ଏକ ଅଂଶ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସେମାନଙ୍କ ଅବସରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ।  କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ହ୍ରାସ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରଳାୟ ଏକ ଅଧିସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଅଧିସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ନୂଆ ସୁଧହାର ୧ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଜିପିଏଫ ସମ୍ବଦ୍ଧିତ  କଣ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ସିପିଏଫ, ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭିସେଜ୍ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ, ଷ୍ଟେଟ୍ ରେଲୱେ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ, ଜେନେରାଲ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ(ଡିଫେନ୍ସ ସର୍ଭିସେଜ୍), ଇଣ୍ଡିଆନ ଅର୍ଡାନ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ, ଇଣ୍ଡିଆନ ଅର୍ଡାନ୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟୋରିଜ୍ ୱାର୍କମେନ୍ସ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ, ଇଣ୍ଡିଆନ ନାଭାଲ ଡକୟାର୍ଡ ୱାର୍କମେନ୍ସ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ, ଡିଫେନ୍ସ ସର୍ଭିସେଜ୍ ଅଫିସର୍ସ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଓ ଆର୍ମଡ ଫୋର୍ସେସ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ସୁଧହାର ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ପିଏଫ ସୁଧହାରରେ ସଂଶୋଧନ ହୋଇଥିଲା। ୪ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ସୁଧହାରରେ ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହ ୮ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ତେବେ ଗତମାସରେ ସରକାର ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ପିପିଏଫ ଓ ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଏନଏସସି ସୁଧହାରରେ ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୭ରେ ସରକାର ପିଏଫ ନିଧି ଉଠାଣ ନେଇ ଥିବା ନିୟମ କୋହଳ କରିଥିଲେ। ଚାକିରୀ ୧୦ ବର୍ଷ ପୁରଣ କରିଥିବା କର୍ମଚାରୀ ଚାହିଁଲେ ଜରୁରି ଆବଶ୍ୟକତା ନିମନ୍ତେ  ପିଏଫ ଉଠାଣ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ଚାକିରୀ ପରେ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରୁଥିଲେ।

   Related Posts