Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ଆମେରିକୀୟ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଳିଲା ବାଗଦାଦ ଏୟାର ପୋର୍ଟ, ଭିଡିଓରେ ଭୟର ଚିତ୍ର

4/01/2020 at 1:33 PM

ଇରାକ୍୪।୧: ଆମେରିକା ଇରାକ୍ ଉପରେ କରିଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ର ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ କିଭଳି ଭୟରେ ଦୌଡୁଛନ୍ତି ତାହାର ଦୃଶ୍ୟ ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ଇରାକ୍ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକା ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଆମେରିକାର ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପେଣ୍ଟାଗନର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲଡ୍‌ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଇରାକ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଆକ୍ରମଣ ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲଡ୍‌ ଟ୍ରମ୍ପ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ଇରାକ୍ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟମରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। କେହି କାହାକୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି। ଆମେରିକାଠାରୁ ଇରାକ୍ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ଚଳାଇଛି ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର। ଗତ ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖରେ ଆମେରିକା ଇରାକ୍‌ର ବନ୍ଦର ଉପରକୁ ରକେଟ୍ ମାଡ଼ କରିଥିଲା। ପୁଣି ଲଗାତର ୨ୟ ଦିନରେ ବି ଇରାକ୍ ଉପରେ ଆମେରିକା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଜାରି ରଖିଛି। ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣରେ ଇରାକ୍‌ର ୬ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଜାନୁଆରୀ ୩ ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ ଶୁକ୍ରବାର ଆମେରିକାର ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ଇରାକ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଇରାକର ଶୀର୍ଷ ସାମରିକ ଜେନେରାଲ କାସିମ ସୁଲେମାନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ଶନିବାର ଆମେରିକା ବାଗଦାଦର ଉତ୍ତର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାସାରିତ ଖରବ ଅନୁସାରେ, ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଇରାକର ହସଦ ଅଲ ସାବୀର କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି କରିଥିଲା । ଉଭୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟରେ ଘୋମାଘୋଟ୍‌ ଲଢ଼େଇ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ସେହି ଉଭୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ମୃତାହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମିଳି ପାରି ନାହିଁ। ଇରାକ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ବାଗଦାଦର ଉତ୍ତର ଅଞ୍ଚଳର ତାଜି ରୋଡ୍ ନିକଟରେ ହୋଇଛି। ତେବେ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ କାଫିଲାରେ ହଶଦ-ଅଲ୍-ସାବିର ଏବଂ କୌଣସି ବଡ କମାଣ୍ଡର ନ ଥିଲେ । ଏହି ଦୁଇ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗି ରହିଛି। ଏହା ଆଗକୁ ଉଗ୍ରରୂପ ନେଇ ପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ବିଶ୍ବ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

   Related Posts