Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖରୁ ସିଙ୍ଗିଲ୍ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ନିଷିଦ୍ଧ, ବ୍ୟବହାର କଲେ ଦେବାକୁ ହେବ ଜରିମାନା

1/10/2019 at 6:28 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର /କଟକ ୦୧।୧୦- ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀରୁ ସାରା ଦେଶରେ ନିଷିଦ୍ଧ ହେବ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ । ଏହି ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସିଙ୍ଗଲ୍ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବର୍ଜନ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିବା ପରେ କାଲିଠାରୁ ଏହା ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବି ନୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି । ପଲିଥିନ୍ ବ୍ୟାଗ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଭଳି ୟୁଜ୍ ଆଣ୍ଡ ଥ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କାଲିଠାରୁ କଟକଣା ଲାଗିବ । ନିୟମ ନମାନିଲେ ଦେବାରୁ ହେବ ଜରିମାନା। …

ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାନ୍ । ବନ୍ଦ ହେବ ସିଙ୍ଗଲ୍ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ । ପଲିଥିନ୍ ବ୍ୟାଗ୍, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ ଭଳି ୟୁଜ୍ ଆଣ୍ଡ ଥ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗିବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କଲେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯାଏ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏପରିକି୫ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ହେବ । ୧୯୮୬ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ କରାଯିବ । ଗତବର୍ଷ ୫ଟି ମହାନଗର ନିଗମରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା ନିୟମ ।ଏଣିକି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିବ ଗୃହ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଓ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାଡ୍ ।

 ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ବସିଥିବା କ୍ଲାଇମେଟ୍ ଚେଞ୍ଜ ମିଟିଂରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏନେଇ ଆଗରୁ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଅଫିସ୍‌ରେ ଆଉ ବ୍ୟବହାର ହେବନାହିଁ । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପୂରା ଭାରତରୁ ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବନ୍ଦକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି । ଲୋକେ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର କେତେକ ସହରରେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଓ ପଲିଥିନ୍ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗି ପାରିନାହିଁ ।ଗୋଟିଏ କଥା ହୋଇଛି ଲୋକେ ନିଜ ଆଡୁ ବିକଳ୍ପ ମାଗିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ବଦଳରେ କାଗଜ ବ୍ୟାଗ, କପ୍,  ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ବଢିବ । ତେବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ନେଇ ଗଢି ଉଠିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହେବ । ଏହି ଶିଳ୍ପକୁ ନେଇ ବଞ୍ଚୁଥିବା ଅନେକ ଲୋକ ଜୀବିକା ହରାଇବେ । ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି କି ? ଏମିତି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ଉଠିଛି ।

   Related Posts