Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜିପ୍ ଧକ୍କାରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ଚାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୨୫ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜାଲ୍ ନୋଟ୍‌ କାରବାରର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ, ୩ ଗିରଫ, ୯୬ ହଜାର ଜାଲ୍ ନୋଟ୍ ଜବତ
  • ||
  • କଟକ : IIFLରୁ ସୁନା ଲୁଟ୍ ମାମଲାରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ, ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ଲାଲାର ଥିଲେ ସହଯୋଗୀ
  • ||

ସିନ୍ଦୁର ଖେଳରେ ମାଆଙ୍କୁ ମେଲାଣି

8/10/2019 at 8:34 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ପୁରୀ/କଟକ/ବାଲେଶ୍ୱର- ବିଜୟୀ ଦଶମୀ ପରେ ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମାଆ । ଶେଷ ପର୍ୟ୍ୟାୟେର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଆଜି ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଆକର୍ଷଣୀୟ ବଙ୍ଗୀୟ ପରଂପରାର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ । ସ୍ୱାମୀ ଓ ପରିବାରର ମଙ୍ଗଳ ମନାସି ମାଆ ଦଶଭୂଜାଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଦାନ ପରେ ମହିଳାମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ସିନ୍ଦୁର ବୋଲି ଖୁସି ମନାଇଛନ୍ତି ।

ମେଲାଣି ନେବେ ମାଆ । ଏଥିପାଇଁ ମନରେ ଦୁଃଖ ରହିଛି, ଏହାରି ଭିତରେ ବି ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସ । ଚାଲିଛି ନାଚ ଗୀତ ସାଙ୍ଗକୁ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ । ବିଜୟା ଦଶମୀ ଅର୍ଥାତ୍ ଦଶହରାର ଶେଷ ପର୍ବରେ ବଙ୍ଗୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳିଛନ୍ତି । ବିଦାୟ ବେଳାରେ ମାଆଙ୍କୁ ଅଳତା ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ ପରେ ପରସ୍ପରକୁ ସିନ୍ଦୁର ବୋଳି ଶୁଭକାମନା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗର ଅଧିକାଂଶ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ବେଶ୍ ଧୁମ୍ ଧାମ୍ ରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ଏ ପରମ୍ପରା । ଦୀର୍ଘ ୪ ଶହ ବର୍ଷ ହେଲା ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି ଏ ବେଙ୍ଗଲି ପରମ୍ପରାର ।

ଏ ଦୃଶ୍ୟ ବାଲେଶ୍ବରର । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ଲାଗିଥିବାରୁ ଏଠି ବି ଜମିଛି ସିନ୍ଦୁରଖେଳ । ଶାସ୍ତ୍ରବିଧି ଅନୁସାରେ ଦେବୀଙ୍କ ବିସର୍ଜନ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସିନ୍ଦୂର ଖେଳ । ସୁଏଲପୁର, ବଟେଶ୍ବର, ନୂଆବଜାର ସାରଥୀ ସଂଘ ମଣ୍ଡପରେ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ ହୋଇଛି । ମହିଳାମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ସାମୂହିକ ଭାବେ ମାଆଙ୍କୁ ବନ୍ଦାପନା କରିବା ପରେ ପରସ୍ପରକୁ ସିନ୍ଦୁର ବୋଳି ମିଠା ଖୁଆଇଥିଲେ ।

ଏ ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା ସୋରର । ମାଆଙ୍କୁ  ବିଦାୟ ପର୍ବରେ ଅଳତା ସିନ୍ଦୁର ଦେଉଛନ୍ତି ମହିଳା । ମାଆଙ୍କ ନିକଟରେ ଅର୍ପଣ ପରେ ମହିଳାମାନେ ପରମ୍ପରକୁ ସିନ୍ଦୁର ବୋଳି ଶୁଭକାମନା ଜଣାଉଛନ୍ତି । ସୋରରେ୪୧ ବର୍ଷଧରି ଏ ପରମ୍ପରା ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି ।

ପୁରୀରେ ପ୍ରବାସୀ ବଙ୍ଗୀୟ ବେଶ୍ ଆନନ୍ଦ ଉତ୍ସାହର ସହ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳିଛନ୍ତି । ୯୨ ବର୍ଷ ଧରି ଦୁର୍ଗାବାଡ଼ି ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଏ ପରମ୍ପରା ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି । ପୁରୀରେ ରହୁଥିବା ଶହ ଶହ ବଙ୍ଗୀୟ ପରିବାର ଏକାଠି ହୋଇ ଜଗତଜନନୀ ମାଆ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସହ ପରିବାରର ମଙ୍ଗଳ ମନାସି ମାଆଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

କଟକର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ । ମହିଳା ମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ସିନ୍ଦୁର ବୋଳି ଖୁସି ମନାଇଥିଲେ । ସମ୍ବଲପୁର କାଲିବାରିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ବଙ୍ଗୀୟ ଝଲକ । କାରଣ ୧୦୧ ବର୍ଷ ହେଲା ଏଠି ବଙ୍ଗୀୟ ରୀତିନୀତିରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି । ତେଣୁ ଏଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ସିନ୍ଦୁର ଖେଳର ଝଲକ ।

   Related Posts