Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||
  • ବଡବିଲ : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଲିଗଲା ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି ୧୧ଟିକିଆ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ : ‘ପିଜ୍ଜା ହଟ୍’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫ୍ରାଙ୍କ୍ କାର୍ନିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନକୁ ନେଇ ବର୍ଷିଲେ ସିକ୍କିମ୍‌ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅଧିକାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

24/05/2020 at 9:53 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୦୫: କରୋନା ଭାଇରସ ସମୟରେ  ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ବଢିଛି ।  ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପାଇଥିବା ବିଜ୍ଞାପନରେ ଯେତେବେଳେ ସିକ୍କିମକୁ ଭାରତଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।  ସେତେବେଳେ ଏହି ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସିକ୍କିମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ବିବାଦ ବଢିବା ଦେଖି କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଏହି ମାମଲାରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏକ ବିଜ୍ଞାପନରେ ସିକ୍କିମକୁ ନେପାଳ ଏବଂ ଭୁଟାନ ସହିତ ଭାରତଠାରୁ ପୃଥକ ଦେଶ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଏହା ଉପରେ ସିକ୍କିମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରେମ ସିଂ ତମାଙ୍ଗ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ସିକ୍କିମ୍ ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ | ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମୁଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି।

ସିକ୍କିମ୍ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରେମ ସିଂ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରିଣ୍ଟ ମିଡିଆରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନରେ ସିକିମ୍ ଭଳି ଭୁଟାନ ଏବଂ ନେପାଳ ଭଳି ଦେଶ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ୧୯୭୫ ମସିହାରୁ ସିକ୍କିମ୍ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଆସୁଛି । ଏବଂ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଘଟଣାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ,  ସିକ୍କିମ ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ। ଏହିପରି ତ୍ରୁଟିଗୁଡ଼ିକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

 ଦିଲ୍ଲୀ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଅନିଲ ଚୌଧୁରୀ ମଧ୍ୟ ସିଏମ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଚୌଧୁରୀ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ପ୍ରଚାର କରିବାରେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସିକ୍କିମ ଭାରତର ଅଂଶ ନା ଭାରତ ବାହାରେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ।

ଘଟଣା କଣ ?

ଦିଲ୍ଲୀର ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସିଭିଲ ଡିଫେନ୍ସ ସଦସ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଖବରକାଗଜରେ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହି ବିଜ୍ଞାପନରେ, ଆବେଦନ ପାଇଁ ଏହା ଯୋଗ୍ୟତା ସ୍ତମ୍ଭରେ ଲେଖା ଯାଇଥିଲା, ‘ଭାରତର ନାଗରିକ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ନେପାଳ, ଭୁଟାନ କିମ୍ବା ସିକ୍କିମର ହୁଅନ୍ତୁ।’ ନେପାଳ ଏବଂ ଭୁଟାନ ସହିତ ସିକ୍କିମ ମଧ୍ୟ ଭାରତଠାରୁ ଭିନ୍ନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହି ବିଜ୍ଞାପନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଛପା ଯାଇଛି।

   Related Posts