Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୯ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୮୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୯୬୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ୩୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଚୁରମାର୍
  • ||
  • ଶନିବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା : ବଢିବ ତାପମାତ୍ରା, କମିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା : ମହାନଦୀ ପୋଲରେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୫ ମୃତ
  • ||

ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଯାଇଥିଲେ ଶିଖ୍ ମହିଳା, ଧର୍ମ ବଦଳାଇ ଲାହୋର ଯୁବକଙ୍କୁ କଲେ ବିବାହ

30/11/2021 at 1:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୧୧ : କୋଲକାତାର ଜଣେ ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଗୁରୁ ନାନକ ଦେବ ଜୀଙ୍କର ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ସେ ଯାହା କରିଥିଲେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ମହିଳା ଜଣକ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରି ଲାହୋରର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟର ଆଉ କିଛି ଲେଖାଥିଲା। ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଲାହୋରର ପୁରୁଷ ମହମ୍ମଦ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମହିଳା ପାକିସ୍ତାନରେ ରହିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଶିଖ୍ ବ୍ୟାଚ୍ ୱାଗାହ-ଅଟାରୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ଦେଇ ଫେରିବା ପରେ ନଭେମ୍ବର ୨୬ ରେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ମୂକ-ବଧିର। ମହମ୍ମଦ ଇମ୍ରାନ ମଧ୍ୟ ମୂକ-ବଧିର। ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମହମ୍ମଦ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଜଣା ଥିଲା। ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଶାନ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶିଖ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେ ସେ ନିଜକୁ ପର୍ବିନ ସୁଲତାନା ବୋଲି ନାମିତ କରିଥିଲେ। ମହିଳା ଜଣକ ପାକିସ୍ତାନୀ କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ଛାଡପତ୍ର ନେଇ ନଭେମ୍ବର ୨୩ରେ ଲାହୋରରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ଏହି ମହିଳା ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୱାଗାହ-ଅଟାରିରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଫେରିଥାନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରି ଜଣେ ମୁସଲମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତାଙ୍କୁ ଲାହୋରରେ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନଥିଲେ। କାରଣ ସେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଭାବରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମୟସୀମା ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ନିଜ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଫେରିଆସିଲେ ଏବଂ ସେ ପୁନର୍ବାର ପାକିସ୍ତାନ ଭିସା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବେ।

ଏହି ଘଟଣାର ଜବାବ ଦେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଶିଖ ଗୁରୁଦ୍ୱାର ପରିଚାଳନା କମିଟିର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିବା SAD (D) ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପରମଜିତ ସିଂ ସରନା କହିଛନ୍ତି, ପାକିସ୍ତାନରେ ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ଶିଖ୍ ମହିଳା ବିବାହ କରିବା ଘଟଣା ଅନେକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଏବଂ ଏହା ଏକ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନରେ ଶିଖ୍ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିପାରେ।

   Related Posts