Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଅଧିକ ଟମାଟୋ ଶସ୍ ଖାଉଛନ୍ତି କି? : ତେବେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ,ହୋଇପାରେ ଏହି ରୋଗ

18/03/2019 at 4:37 PM

ଆଜିକାଲି ଟମାଟୋ ଶସ୍ ଆମ ନିତିଦିନିଆ ଡାୟେଟରେ ସାମିଲ ହୋଇଗଲାଣି। ଛୁଆଙ୍କୁ ଏହା ଅଧିକ ପସନ୍ଦ। ପାସ୍ତା ହୋଇଥାଉ କିମ୍ବା ପରଟା,ମ୍ୟାଗି କିମ୍ବା ଆମଲେଟ୍, ଛୁଆଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ଼ମାନେ ଏହାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଟମାଟୋ ଶସ୍ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ?

ଟମାଟୋ ଶସରେ କେମିକାଲ୍ସ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରିଜରଭେଟିବ୍ସର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଘରେ ଟମାଟୋ ଶସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଇବା ସବୁଠୁ ଭଲ ଉପାୟ ହୋଇଥାଏ।

ଟମାଟୋ ଶସରେ ଡିଷ୍ଟିଲ୍ଡ ଭିନେଗାର ଏବଂ ଫ୍ରକ୍ଟୋଜ ସୁଗାର ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରେଗୁଲାର କର୍ଣ୍ଣ ସିରପ୍ ଏବଂ ଓନିଓନ ପାଉଡର ଥାଏ। ଏହା ଜିଏମଓ କର୍ଣ୍ଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ କେମିକାଲ୍ସ ଏବଂ ପେଷ୍ଟିସାଇଡସର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଶସ୍ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ।

ଟମାଟୋ ଶସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଟମାଟୋକୁ ଫୁଟାଇ ମଞ୍ଜି ଏବଂ ଚମଡ଼ାକୁ ବାହାର କରାଯାଏ। ଏହାପରେ ପୁଣି ଥରେ ଏହାକୁ ରୋଷେଇ କରାଯାଏ। ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ କମିଯାଇଥାଏ।

ଟମାଟୋ ଶସରେ ପ୍ରୋଟିନ,ଫାଇବର କି ମିନେରାଲ୍ସ ନଥାଏ। ବରଂ ଏଥିରେ ସୋଡ଼ିୟମ୍ ଏବଂ ସୁଗାରର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ବୃକକ୍ ପ୍ରତି କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅନୁପଯୋଗୀ ଅଟେ।

   Related Posts