Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଧୂଆଁଧାର ଶତକ ଓ ସଞ୍ଜୁଙ୍କ ଦମଦାର ଫିଫ୍ଟି: ୮ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ହରାଇଲା ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ
  • ||

ଆଜି କାର୍ତ୍ତିକ ଅମାବାସ୍ୟା ବା କାଳୀ ପୂଜା ; ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମାଆଙ୍କ ଆରାଧନା

6/11/2018 at 10:48 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୧୧:   ଆଜି କାର୍ତ୍ତିକ ଅମାବାସ୍ୟା ବା କାଳୀ ପୂଜା । ମହାନିଶା ପୂଜାର ପବିତ୍ର ତିଥି । ସେଥିପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି ମା’ଙ୍କ ପୀଠ । ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମାଙ୍କର ଆରାଧନା କରାଯାଉଛି । ବିଶେଷ କରି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ କାଳୀ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ରଜଧାନୀରେ ଥିବା ଦୁଇଟି କାଳୀ ମନ୍ଦିରରେ ବିଶେଷ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି । ବରମୁଣ୍ଡାରେ ଥିବା ମା’ ଦକ୍ଷୀଣକାଳୀ ପୀଠ ଏବଂ ସତ୍ୟନଗରରେ ଥିବା ମା’ ସତ୍ୟକାଳୀ ବା ଶ୍ମଶାନ କାଳୀଙ୍କ ବେଶ ଖ୍ୟାତି ରହିଛି । କାହିଁ କେତେ ଦୂରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଧାଇଁ ଆସନ୍ତି । ସେହିପରି ଭଦ୍ରକ ସହରଠାରୁ ମାତ୍ର ୯ କି.ମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ମା’ ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କ ପୀଠ । ପୂଣ୍ୟତୋୟା ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଏହି ମା’ ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କ ପୀଠ । ପବିତ୍ର କାଳୀପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ପୀଠ ହୋଇଉଠୁଛି ଉତ୍ସବ ମୁଖର । ବହୁ ପୁରାତନ ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ଚଳିତ ମାସ ୬ ତାରିଖ ଠାରୁ ୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂଜାପାଠ, ଯଜ୍ଞ ଓ ନାମଯଜ୍ଞ ଚାଲିବ। ଏନେଇ ପୀଠରେ ହଇଛି ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ।

   Related Posts