ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭଉଁରୀ : ଅଖ ଚକ ଡେରା ନୀତି ସଂପନ୍ନ
  • ||
  • କୁତବ ମୀନାର ପରିସରରେ ଖନନ ସହ ଆଇକନୋଗ୍ରାଫି କରିବାକୁ ଏଏସ୍‌ଆଇକୁ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ମଞ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ : ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ବାଟ ବାହାର କରିବେ ବିଶ୍ୱନେତା
  • ||
  • ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ରନ୍ ଅପ୍ ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅର୍ଜୁନ ତେନ୍ଦୁଲକର : କିନ୍ତୁ ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ମିଳିଲାନି ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||

ସୁହାଇବ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ : ଲାଭରେ ରହିବେ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷୀ

17/04/2020 at 9:55 AM

ଭଦ୍ରକ ୧୭।୪: କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏବେ ସାରାଦେଶ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କରାଯାଇଛି । ଦୀର୍ଘଦିନର ଏହି ଲକ୍ ଡାଉନରେ ବିଭିନ୍ନ ସମାସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ହିତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଦିଗପ୍ରତି କୋହଳ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଏହି କୋହଳ ମନୋବୃତ୍ତି ଏବେ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା ସଂଚାର କରିଛି ।

ମତ୍ସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ଓ ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଗତ ବର୍ଷରେ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ମାଛ ଓ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷୀ ଗତବର୍ଷରେ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରପ୍ତାନୀ କରିଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଖାପାଖି ୬ହଜାର ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷୀ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ମାଛର ବଜାର ଚାହିଦାକୁ ନେଇ ଅଧିକାଂଶ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟମାଛ ଚାଷ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଚାଷରେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମହିଳା ଶସକ୍ତିକରଣ ଯୋଜନାରେ ୧୫୦ ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଏହି ଚାଷରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଲକ୍ ଡାଉନରେ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷୀ ପ୍ରଭାବିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ମତ୍ସ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts