Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଭାରତର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପିଲା କରିନାହାଁନ୍ତି ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍, ପାଗ ଖରାପ ହେତୁ ହାଇସ୍ପିଡ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଥିଲା ସମସ୍ୟା

15/11/2021 at 12:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୧୧: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୧୮ ମାସ ଧରି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କ୍ଲାସ୍ ଚାଲିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି ଯାହାକି ଆଶ୍ଟର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଭଳି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପାଠ ପଢିବାରେ ଅସମର୍ଥ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଦୂର ବିକଳ୍ପ ତଥା ବିକଳ୍ପ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚାଲୁଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆଜିମ ପ୍ରେମଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୬୦% ପିଲା କେବଳ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ଭର୍ଚୁଆଲ କ୍ଲାସରେ ପାଠ ପଢିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କେବଳ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ନୁହେଁ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସିଗନାଲ ଏବଂ ଗତି ବିଷୟରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଭିଭାବକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ଉପରେ ବିପୁଳ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କେବଳ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ପିଲା ଏଭଳି, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି । ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଲାଇଭ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ପିଲା ସ୍କୁଲ ଛାଡିଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଏହି ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୩୮ପ୍ରତିଶତ ଅଭିଭାବକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ଉପାୟ ନୁହେଁ । ଏଥିରେ, ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ଯେପରି ପିଲା ବୁଝନ୍ତି ବା ପଢନ୍ତି, ଠିକ ସେପରି ହୁଏନି ।

   Related Posts