Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଦେଶ ପାଇଁ ଗର୍ବ – ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍,ଶିବାଙ୍ଗୀ ସ୍ୱରୂପ

2/12/2019 at 7:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨।୧୨ –  ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଏକ ଝିଅର ହତ୍ୟାକୁ ନେଇ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛି ସେତିକି ବେଳେ ଦେଶ ପାଇଁ ଗର୍ବ ହୋଇଛନ୍ତି ଆଉ ଜଣେ ଝିଅ। ସେ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ବିହାରର ଶିବାଙ୍ଗି। ଆଉ ଯେତେବେଳେ କେରଳର କୋଚିର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ପୁରା ଦେଶ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍। ଶିବାଙ୍ଗୀ ସ୍ବରୂପ । ସଫେଦ ୟୁନିଫର୍ମରେ ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଲେ । ଗତବର୍ଷ ସେ ନୌସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ନିଜର ପ୍ରାଥମିକ ଟ୍ରେନିଂ ପରେ ଏବେ ସେ କେରଳର କୋଚିରେ ସଦର୍ଣ୍ଣ ନାଭାଲ କମାଣ୍ଡରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଛନ୍ତି । କୋଚିରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପାଇଲଟ ଭାବେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ପୂରା ପରିବାର କାହିଁକି ନୌସେନା ଓ ପୂରା ଦେଶ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲା।

ଭିଓ ବିହାରର ମୁଜାଫରପୁରର ବାସିନ୍ଦା ଶିବାଙ୍ଗୀ ଫିକ୍ସଡ୍-ୱିଙ୍ଗ ଡାର୍ନିୟର ସର୍ବିଲାନ୍ସ ବିମାନ ଉଡାଇବେ। ଏହି ବିମାନକୁ କମ୍  ଦୂରତାରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଭିଯାନରେ ପଠାଯିବ। ଏଥିରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସର୍ଭିଲାନ୍ସ, ରାଡାର, ନେଟୱର୍କିଂ ଏବଂ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ ସେନସର ଲଗାଯାଇଛି। ଆଉ ଦେଶର ଏକ ନୂଆ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସାକାର କରିବାରେ ମହିଳାମାନେ ଯେ ପଛରେ ନାହାନ୍ତି ତାହା ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଶିବାଙ୍ଗୀ।

   Related Posts