Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗାର ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ : ଜଳୁଥିଲା ପୂରା ପାର୍କିଂ ଏରିଆ,ନିଆଁଧାସ କମିବା ପରେ ୧୭୦ଗାଡ଼ିର ଧ୍ବଂସାବଶେଷ

2/03/2020 at 2:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨/୩: ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ଶିବ ବିହାରରେ, ଶହେରୁ ଅଧିକ ଗାଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗାରେ ଏଠାରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା।

ଶିବ ବିହାରର ବାସିନ୍ଦା ଅବୁବ ଇବ୍ରାର (୩୫) ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ , “ତୁମେ ଦେଖିଛ କି ନର୍କ କିପରି ଦେଖାଯାଉଛି?”

ସମ୍ପ୍ରତି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରୁ ଶିବ ବିହାରରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବା ପରେ ଶନିବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ନିଜ ଘର ଏବଂ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦେଖି ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଅତି କମରେ ୧୭୦ଟି ଯାନ ଦୁଇଟି ସଂଲଗ୍ନ ଘରୋଇ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଥିଲା| ସୋମବାର ରାତିରେ ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ସବୁ କାରଗୁଡ଼ିକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। କୌଣସି କାର୍ ନିଆଁ କବଳରୁ ବର୍ତ୍ତି ପାରିନଥିଲା। ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନର ଛାତ ମଧ୍ୟ ଜଳି ଯିବା ସହ କଳା ହୋଇଯାଇଥିଲା | ପ୍ରଥମ ମହଲାରେ ସବୁଆଡେ ପଥର ପଡ଼ିଥିଲା ଯାହା ବାହାରୁ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଥିଲା।

“ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ହୋଇ ଧାଡିରେ କାରଗୁଡ଼ିକ ଆମ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ଜଳିଯାଇଥିଲା। ଦୂରରୁ ଘରଗୁଡ଼ିକ ଜଳୁଥିବାର ମଧ୍ୟ ଆମେ ଦେଖିପାରିଥିଲୁ | ଆମେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗକୁ ଫୋନ୍ କଲୁ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସେଠାରେ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ନଥିଲା।

“କିଛି ମିନିଟ ଧରି ପ୍ରବଳ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା ​​| ଏତେ ଧୂଆଁ ଥିଲା ଯେ ଆମ ଆଖିରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା ​​| ଏହା ଏକ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ର  ପରି ଲାଗୁଥିଲା | ଆମକୁ ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ପଡିଲା | ଆମ କୋଠରୀରେ ମଧ୍ୟ ଧୂଆଁ ଥିଲା | ଚାରିଆଡେ ଏତେ ଦଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା,ଆସଫିକ୍ସିଆରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ଘରକୁ ତାଲା ପକାଇ ଟେରାସକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା କିମ୍ବା ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଲୁଚିବା ପାଇଁ ବାଲକୋନୀରେ ବସିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା’’ ବୋଲି ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋବାଇଲ୍ ଦୋକାନ ଚଳାଉଥିବା ୩୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମନୁ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

ଜନବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଖାଲି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଦୁଇଟି ଗ୍ୟାରେଜରେ ସେମାନଙ୍କ କାର ପାର୍କିଂ କରିଥିଲେ | ଶାହ ଆଲାମ(୩୨)ଙ୍କ ୱାଗନ୍ ଆର କାର ଗ୍ୟାରେଜରେ ଥିଲା। ସେ ଗ୍ୟାରେଜର ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ମାସିକ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଉଥଲେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସୋମବାର ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିବ ବିହାର ବିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଏହା ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଥିଲା।

ତାଙ୍କ ନାଁ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦୁଇଟି ଗ୍ୟାରେଜର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ, ଯାହାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମହଲାରେ ଏକ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଛି, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଥମେ ଫାଟକ ଖୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଖୋଲିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

“ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ୱାଗନ୍ ଆରରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲା। ସେ ଦେଖିଥିଲେ ଯେ ଆଉ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଏକ କାରରେ ନିଆଁ ଲଗାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା।ସେ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡ଼ିଥିଲେ।’’

ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ କ’ଣ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିଲେ ସେ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡ଼ିଥିଲେ। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସକୁ ଆଧାର କରି ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଗାଡ଼ି ଥିଲା – ୱାଗନ୍ ଆରସ୍ , ସ୍ବିଫ୍ଟ, ଫୋର୍ଡ ଏଣ୍ଡିଓଭର୍, ମହିନ୍ଦ୍ରା ସ୍କର୍ପିଓ, ମିନି ଟ୍ରକ୍ ଏବଂ ଏପରିକି ଏକ ଅଟୋରିକ୍ସା |

ସେଠାରେ ଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଙ୍ଗା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ଏହି ଗ୍ୟାରେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପାଇଥିଲେ। ସମ୍ପ୍ରତି ଦଙ୍ଗାରେ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟାଇ ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ଯାନବାହାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଅଧିକ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଥିବା ପୋଲିସ, ସରକାରୀ ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିଥିଲେ ଯାହା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ସେମାନେ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ ଯେ ସେହି ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ଗାଡ଼ି ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ |

   Related Posts