Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର, ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୫ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୭୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ସ୍ୱାମୀ ସାଜିଲା ସୈତାନ୍, କୁରାଢି ଚୋଟରେ ନେଇଗଲା ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନ
  • ||
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ! ସାଧାରଣ କାଚ ଭାବି ଉଠାଇଲେ, ପରିଣତ ହେଲା ୯.୦୭ କ୍ୟାରେଟ୍ ହୀରାରେ

25/09/2020 at 3:50 PM

ଅରକାନସାସ ୨୫/୦୯: ସାଧାରଣ କାଚ ପାଲିଟାଲ ହୀରା !ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଅରକନାସାସର ଷ୍ଟେଟ୍ ପାର୍କରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର କେଭିନ୍ କିନାର୍ଡ ୯.୦୭ କ୍ୟାରେଟ ହୀରାର ସନ୍ଧାନ ପାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ ରତ୍ନକୁ ସେ ସାଧାରଣ କାଚ ​‌ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ।

କେଭିନ୍ ଲେବର ଡେ ପାର୍କରେ କ୍ରେଟର ଅଫ୍ ଡାଇମଣ୍ଡ ଷ୍ଟେଟ୍ ପାର୍କର ୪୮ ବର୍ଷ ଇତିହାସ​‌ରେ ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ବିତୀୟ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ହୀରା। ଯାହାକୁ ସେ ପାଇଛନ୍ତି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ରେ ଏହି ହୀରା​‌ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି। ପିଲାଟି ବେଳୁ କିନାର୍ଡ କ୍ରାଟର ଡାଇମଣ୍ଡକୁ ସବୁବେଳ ବୁଲିବାକୁ ଆସନ୍ତି। ସେ ଓ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ଏଠାକୁ ଉପକରଣ ରଖିବା ବେଳେ କୌଣସି ହୀରା ଭଳି ଚିକ ଚିକ କରୁଥିବା ବସ୍ତୁ ଦେଖି ନ ଥିଲେ। ଖୋଳିବା ବେଳେ ସେ ହଠାତ୍ କେବଳ ଏକ ଚକଚକ କରୁଥିବା ଜିନିଷ ପାଇଥିଲେ ଓ ତାକୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଗରେ ରଖିଲେ। ତାହା ଦେଖିବାକୁ ଥିଲା ମାର୍ବଲ ଆକାରର ଏକ କ୍ରିଷ୍ଟାଲ।

ତେବେ​‌ ସେ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ କାଚ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ କିନାର୍ଡ ଆଉ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ପାର୍କର ଡାଇମଣ୍ଡ ଡିସ୍କଭରି ସେଣ୍ଟରକୁ ଗଲେ । ସେଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାନେ ଯାହା ପାଇଥାଆନ୍ତି ସେଠାରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଯାଏ। ସେ ପାଇଥିବା ଜିନିଷକୁ ଚେକ୍ କରିବାକୁ କାହାକୁ ଦେଇ ନ ଥିଲେ। କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଥିଲା ତାହା ଥିଲା ଅତି ସାଧାରଣ କାଚ। ତେବେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ କହିଲେ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟେ ହୀରା ମିଳିଛି। ଏକଥା ଶୁଣି କିନାର୍ଡଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା ଓ ସେ ଚକିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ।

ଗତ ବୁଧବାର ଦିନ ସେଠାରୁ ୨୬୪ରୁ ଅଧିକ ହୀରା ମିଳିଛି ଯାହାର ଓଜନ ୫୯.୨୫ କ୍ୟାରେଟ୍। ଏହି ପାର୍କରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିତିଦିନ ଦୁଇରୁ ତିନିଟା ହୀରା ମିଳିଥାଏ।

   Related Posts